Web Tasarım

Dijital dünyada yeni pazarlarda yer almak ve işinizi büyütmek için müşterilerinizle ve potansiyel müşterilerinizle temas halinde olmak son derece önemlidir. İstatistiklere göre dünya nüfusunun %59'u internet kullanıyor ve tüketicilerin %92'si herhangi bir ürün veya hizmet satın almadan önce, ilgili markanın web sitesini ziyaret ediyor.

Bir web sitesine sahip olmak, yalnızca müşterilerin markanızla temas kurmasını sağlamaz, aynı zamanda şirketinizin çevrimiçi temelini oluşturur. Bu nedenle profesyonel, kullanıcı odaklı, arama motorlarında üst sıralarda yer alan, rakipleriyle rekabet edebilen, ziyaretçilere kolay bir kullanım özelliği sağlayan web sitelerine sahip olmalısınız.

Ajans.io Dijital Pazarlama Ajansı olarak; profesyonel web tasarım uzmanlarımızla modern, hızlı, göze hitap eden, SEO uyumlu web siteleri tasarlıyoruz. 

Üstün Web Tasarım Hizmetleri 

İşletme sahiplerinin, arama motorlarına ve internet kullanıcılarına hitap edebilecek duyarlı web sitelerine (responsive) sahip olması çok önemlidir. 

Bir web sitesinin duyarlı olması demek, tüm cihazlardan aynı performansı gösterecek şekilde kullanılabilir olması demektir. Duyarlı web siteleri telefondan, tabletten, bilgisayardan veya farklı türde mobil cihazlardan yapılacak web sitesi ziyaretlerinde; ziyaretçilerin gezinme, okuma, form ile iletişime geçme, vb. işlemlerini sorunsuzca yapabilmesini sağlar.

Hedef müşterilerinizin, şirketinizi veya markanızı internette aradıklarında profesyonel ve ciddi bir iş platformu görmelerini sağlamalısınız. Aksi durumda, potansiyel müşterilerinize güven verememe riskliyle karşı karşıya kalırsınız ve dolayısıyla ziyaretçiler markanızla temasa geçmekten vazgeçer. 

Türkiye'nin önde gelen web tasarım firmalarından birisi olarak; çevrimiçi görünürlüğünüzü artırmanızı sağlayacak, sayfa ziyaretçilerinizi ödeme yapan müşterilere dönüştürmeyi amaçlayan SEO dostu web tasarım projeleri yürütmekteyiz.  

Web Tasarım Projelerini Nasıl Hayata Geçiriyoruz?

Web tasarım projelerimizde odak noktamız her zaman müşteri memnuniyetidir. Tasarıma geçmeden önce müşteriyle detaylı bir görüşme yapılır. Müşterilerin istek ve önerileri dikkate alınarak, bir plan oluşturulur. Hizmet sektörü, tasarım seçenekleri, yazılım özellikleri, vb. tüm detaylar belirlenerek projeye başlanır. Hizmet başlangıcından itibaren uygulanan aşamalar şu şekilde sıralanabilir:

Web Site Arayüz Tasarımı

İlk olarak müşterilerimizin beklentilerine, isteklerine ve ihtiyaçlarına uygun bir arayüz çizimi yapılır. Bu aşamada alanında uzman grafik tasarımcılarımız; kullanılabilirliği ve kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla nesnelerin görünümünü programlar. 

Basit bir ifadeyle kullanıcı arayüzü, web sitesinin; bir kullanıcının onunla etkileşime girmesine izin veren özellikleri barındıran tasarımıdır. Örneğin bir web sitesindeki iletişim formunu ele alalım; formda görülen metin kutusu, açılır liste ve kullanıcının verilerini girmesine izin verecek diğer bileşenler arayüz tasarımının öğelerindendir.

 • Web site arayüzü yalnızca estetiğe odaklanmakla kalmaz, bunun yanında web sitesinin yanıt verme süresini, verimliliğini ve erişilebilirliğini en üst seviyeye çıkarır. 
 • İyi bir arayüz, web sitesindeki dönüşüm oranını artırmaya yardımcı olur. Görsel tasarım, etkileşim tasarımı ve bilgi mimarisinin kusursuz bir karışımıdır. 

Web site tasarımının ilk aşaması olan arayüz çizimi yapıldıktan sonra; çalışma müşteriye sunulur ve müşterinin onayı halinde sonraki aşama olan Front-End dökümüne geçilir.

Front-End Geliştirme

Front-End terimi biraz teknik gibi görünse de; neredeyse hepimizin günlük karşılaştığı bir durumdur. Bir haber sitesindeki manşetlere göz attıysanız veya hava durumunu kontrol etmek için bir web sitesi açtıysanız, bir kullanıcı arabirimiyle etkileşim kurdunuz demektir.

Basitçe söylemek gerekirse Front-End, grafik tasarım ve kullanıcı arayüzü unsurlarının birleşimidir. Bunların her birisi bağımsız olarak oluşturulur ve teknik çalışmalar HTML5, CSS3, Bootstrap ve JavaScript gibi web dilleri kullanılarak kullanıcı arayüzüne girer. 

Responsive Uyumlu Hale Getirme

Responsive uyumlu tasarım (mobil uyumlu/duyarlı); tasarım ve geliştirmenin, ekran boyutu, platform ve yönelime dayalı olarak ziyaretçinin/kullanıcının davranışına ve ortamına yanıt vermesini sağlayan bir tasarım yaklaşımıdır. Yazılım ve tasarım projelerimizin tümü, responsive uyumludur. 

Tasarımın responsive uyumlu hale getirilmesi, esnek ızgaralar, düzenler, resimler ve CSS sorgularının akıllı bir şekilde kullanılmasını kapsar. Örneğin kullanıcı bir dizüstü bilgisayardan iPad'e geçiş yaptığında, web sitesi otomatik olarak görüntü boyutu, çözünürlük ve komut dosyası oluşturma yeteneklerini uyum sağlamak için değiştirir. 

Farklı bir deyişle web sitesi, kullanıcının tercihlerine otomatik olarak yanıt verebilecek teknolojiyi barındırmalıdır. Ajans.io web tasarım firması olarak tüm web projelerinde responsive uyumluluk kriterini göz önünde bulunduruyoruz. 

İçerik Yönetim Sisteminin (CMS) Entegre Edilmesi

Daha sonra PHP dili ve Laravel Framework ile Ajans.io uzmanlarının geliştirmiş ve kodlamış olduğu yönetim paneline Front-end tasarım bağlanır. İnternet sitesinin her alanı, bu yönetim paneli üzerinden rahatlıkla değiştirilebilir. Müşterilerimiz sitelerindeki yazıları, kategorileri, hizmetleri, ikonları, logoları, iletişim bilgilerini, vb. tüm detayları değiştirip düzenleyebilir. 

İçerik Yönetim Sistemi (CMS)'nin en önemli avantajı, programlama dilleri bilmeyen ve teknik bilgisi olmayan kişilerin, kendi web içeriklerini kolayca oluşturmasına ve yönetmesine izin vermesidir. İçerik Yönetim Sistemi'nin temel özellikleri:

 • İçerik oluşturma: Kullanıcılar içeriği kolayca oluşturabilir be biçimlendirebilir.
 • İçerik depolama: İçerik düzenli ve tutarlı bir şekilde tek bir yerde depolanır.
 • İş akışı yönetimi: Sistemde yazarlar, editörler ve yöneticiler belirlenebilir; rollere istenildiği gibi ayrıcalıklar ve sorumluluklar atanabilir.
 • Yayınlama: İçerikler canlı olarak düzenlenir, önizlenir ve yayınlanır. 

SSL Sertifikası Kurulumu

Bazı URL'lerin http:// ile bazılarının ise https:// ile başladığını hiç fark ettiniz mi?

Belki de, faturaları çevrimiçi öderken olduğu gibi, hassas bilgilerin verilmesini gerektiren web sitelerine göz atarken fazladan "s" olduğunu fark etmişsinizdir.

Peki bu fazladan "s" nereden geldi ve bu ne anlama geliyor?

Basitçe söylemek gerekirse, fazladan "s", o web sitesine olan bağlantınızın güvenli ve şifreli olduğu anlamına gelir; girdiğiniz herhangi bir veri o web sitesi ile güvenli bir şekilde paylaşılır. Bu küçük "s"lere güç veren teknolojiye, "Güvenli Yuva Katmanı" anlamına gelen SSL (Secure Sockets Layer) denir.

SSL sertifikası, tarayıcı ile web sunucusu arasında kriptografik olarak şifreli bir bağlantı kuran küçük veri dosyalarıdır. Bu bağlantı, web sunucusu ve tarayıcı arasında iletilen tüm verilerin gizli kalmasını sağlar.

Özetle SSL, web sitelerinin ve ziyaretçilerinin güvenliğini ilgilendiren bir unsurdur. Web tasarım ve yazılım projelerinin tümünde müşterilerimize SSL sertifikası hizmeti veriyor, sitelerin güvenliğini ön planda tutuyoruz.

Web Sitelerinin SEO'ya Uyumlu Hale Getirilmesi

Web tasarımında görsellik, güvenlik, hız ve üstün yazılım teknolojisi kadar önemli bir diğer husus da SEO (Search Engine Optimization)'dur. Türkçe ifadeyle "Arama Motoru Optimizasyonu", sitelerin Google gibi arama motorlarında daha iyi konum elde edebilmesini sağlayan kapsamlı çalışmalar bütünüdür. 

Üstün web tasarım hizmetimizde hayata geçirdiğimiz web sitelerini, modern ve etkili tekniklerle SEO uyumlu hale getiriyoruz. 

Web sitelerinin SEO uyumlu olması için ne gibi çalışmalar yapıyoruz?

SEO uyumlu web siteleri oluşturmak, uzmanlık ve detaylı çalışma gerektiren bir konudur. Ajans.io uzmanları, SEO uyumlu web siteleri oluşturabilmek için şu tür çalışmalar yürütmektedir:

Anlamlı ve Alakalı İçerik

SEO dostu bir web sitesinin en önemli itici gücü; alakalı, benzersiz ve anlamlı içeriktir. Hedef kitlenizle güçlü bir bağ kurabilmek, arama motorlarının itibarını kazanabilmek, etkileşimi ve dolayısıyla marka değerini artırmak için doğru içerik stratejisi uygulanmalıdır. İçerik stratejisi; anahtar kelime çalışmaları, içerik ve formattaki çeşitlilik, hiyerarşik içerik düzeni, vb. uygulamaları kapsar.

Semantik İşaretleme ve Yapılandırılmış Veri

İyi yapılandırılmış içerik, veri ve kodlama; tarayıcıların ve arama motorlarının içeriği daha iyi yorumlamasına olanak tanır. 

Web Sitesi Erişilebilirliği ve Performansı

Arama motorları, kabul edilebilir web standartları için çıtayı yükseltmeye devam ediyor. Web sayfası performansı ve erişilebilirlik; SEO'yu etkileyebilecek kullanıcı merkezli ölçütlerden birisidir. Uzmanlarımızın dikkate aldığı en iyi performans ölçütleri ise şu şekildedir:

 • İlk içerikli boyama (FCP): Web sitesine ziyaret başladığı andan itibaren sayfa içeriğinin herhangi bir bölümünün ekranda görüntülendiği ana kadar geçen süreyi ifade eder.
 • En büyük içerikli boyama (LCP): Sayfanın yüklenmeye başladığı andan en büyük metin bloğunun veya görüntü öğesinin ekranda oluşturulduğu ana kadar geçen süreyi kapsar.
 • İlk giriş gecikmesi (FID): Bir kullanıcının web sitesiyle ilk etkileşimde bulunduğu zamandan (yani bir bağlantıyı tıkladıklarında, bir düğmeye dokunduğunda veya özel, JavaScript destekli bir kontrol kullandıklarında) tarayıcının gerçekten etkin olduğu zamana kadar geçen süreyi ifade eder. 
 • Etkileşim Süresi (TTI): Sayfanın yüklenmeye başladığı andan görsel olarak oluşturulduğu, ilk komut dosyalarının (varsa) yüklendiği ve kullanıcı girişine hızlı ve güvenilir bir şekilde yanıt verebildiği ana kadar geçen süreyi ifade eder.
 • Toplam engelleme süresi (TBT): Ana iş parçacığının girişe yanıt vermesini önlemek için yeterince uzun süre engellendiği FCP ve TTI arasındaki toplam süreyi ifade eder.
 • Kümülatif düzen kayması (CLS): Sayfanın yüklenmeye başladığı an ile yaşam döngüsü durumunun gizli olarak değiştiği zaman arasında meydana gelen tüm beklenmeyen düzen kaymalarının kümülatif puanını ölçer.

Ajans.io bünyesinde çalışan SEO uzmanları; tüm bu performans ölçütlerini en iyi şekilde optimize ederek hem sitelerin SEO uyumlu hale getirilebilmesini sağlar. Bu iyileştirmeler ve optimizasyonlar, web sitelerine olağanüstü açılış hızı kazandırır. Google tarafında itibarı yüksek bir site; kullanıcı tarafında gezinmesi kolay, keyifli ve güven veren bir site haline gelir. 

Neden Web Tasarım Hizmetlerinde Ajans.io'yu Tercih Etmelisiniz?

Ajans.io Dijital Pazarlama Ajansı olarak markaların kurumsal kimliklerini dijital dünyada en iyi şekilde yansıtabilecekleri web siteleri tasarlıyoruz. Peki neden Ajans.io'yu tercih etmelisiniz?

 • Müşteriye özel, modern web tasarımı (kurumsal web tasarım, e-ticaret ve blog tasarımları)
 • Web tasarım fiyatlarında rekabetçi yaklaşımlar
 • 30'un üzerinde sektörde 100'lerce web sitesi referansı
 • Şirket bünyesinde yer alan grafik tasarım uzmanları, SEO uzmanları, içerik uzmanları, UX/UI uzmanları
 • Olağanüstü müşteri yaklaşımı (samimi, açık, işbirlikçi)
 • Web tasarımın her aşamasında müşterinin fikrini alma, istek ve taleplerine çözüm bulma
 • Web sitesini yayınlamadan önce kalite güvence testi