E-Ticaret Danışmanlığı

E-ticaret danışmanı, elektronik ticaret sektöründe deneyime sahip olan, başarısını istatistiksel verilerle kanıtlayan, çok yönlü düşünebilme ve son teknolojileri takip edebilme becerilerini bünyesinde barındıran profesyonellerdir. E-ticaret danışmanlarının verdiği kapsamlı hizmetlerin tümüne e-ticaret danışmanlığı denir.   

Yerel, ulusal ve küresel müşterilere endüstri trendlerine ayak uydurabilmeleri için özel olarak hazırlanmış e-ticaret danışmanlığı hizmeti sunan Ajans.io, dijital projelerinizi strateji belirlemeden optimizasyona kadar her adımda dikkatlice planlıyor ve yürütüyor. 

Ajans.io, müşterilerine daha fazla kazandırabilecek modern ve parlak fikirlere odaklanır. 

E-Ticarette Doğru Stratejinin Önemi

E-ticaret ortamı çarpıcı biçimde gelişiyor. Tüketici harcamaları çevrimiçi olarak değişmeye devam ediyor. Dijital olarak yerel markalar yükseliyor ve geleneksel perakendeciler, mağazanın rolünü yeniden değerlendirirken, dijital varlıklarını büyütüyor. Bu ortam, hayatta kalabilmek için farklılaştırılmış bir değer önerisine sahip olması gereken e-ticaret şirketleri için hem fırsatlar hem de zorluklar sunuyor. 

Deneyimli profesyonellerimiz, pazarda e-ticaret şirketlerinin karşılaştığı zorluklar hakkında kapsamlı bir anlayışa sahiptir. Bu doğrultuda müşterilerimizi kendilerine birkaç önemli soru sormaya teşvik ediyoruz:

 • Hedef tüketicimiz hakkında kapsamlı bir anlayışa sahip miyiz? Nasıl davrandıklarını ve karar vermelerini neyin etkilediğini anlıyor muyuz? 
 • Bizim hakkımızda ne düşündüklerini, farklı olup olmadığımızı ve neden harcama yaptıklarını veya yapmadıklarını anlıyor muyuz?
 • Kuruluşumuzun genel dijital sağlık durumu nedir? Rakip e-ticaret siteleriyle nasıl bir kıyaslama yapmalıyız? Yararlanabileceğimiz fırsatlar neler?
 • Trafiği ve marka bilinirliğini nasıl artırırız? (örneğin arama, dijital reklam, sosyal medya, kişiselleştirilmiş e-postalar, tüketici bilgisi, marka farkındalığı ve müşteri sadakati oluşturan çevrimiçi topluluklar)
 • Dönüşümü nasıl sağlarız? (örneğin web sitesi tasarımı, gezinme kolaylığı, müşteri hizmetleri, nakliye maliyetleri ve iade politikaları) 
 • Müşteri edinme maliyetimizi (CAC) nasıl optimize edebiliriz?
 • Doğrudan, sürekli kazanç artışı sağlamak ve müşterilerimizle sadakat oluşturmak için fiyatlandırma ve promosyon stratejimizi nasıl optimize edebiliriz?

Belirtilen bu sorular, hem şirketlerin e-ticaret ve pazarlama anlayışlarını geliştirmelerine hem de e-ticarette doğru strateji seçimine olanak sunacaktır. 

Dijital liderlerimiz ve uzmanlarımız, e-ticaret perakendecilerinin kârlı büyüme sağlayan doğru girişimleri planlamasına, öncelik vermesine ve uygulamasına yardımcı olur. 

Müşterilere stratejik tüketici segmentasyonu, marka konumlandırma, müşteri kazanımı, mağazacılık stratejisi, fiyatlandırma ve promosyon stratejisi gibi alanlarda destek sağlıyoruz.

E-Ticaret Danışmanlık Hizmetleri

Çevrimiçi bir iş yürütüyorsanız veya işinizi e-ticarete taşımak istiyorsanız, deneyimli uzmanlarımızla birlikte çalışabilirsiniz. Uzmanlarımız, en iyi e-ticaret web sitesine sahip olabilmeniz ve rakiplerinize rekabet avantajı sağlayabilmeniz için %100 müşteri memnuniyeti ve %100 başarı kriterlerine uygun çalışmalar yürütmektedir. 

Dijital Pazarlama Stratejisi

Dijital pazarlama stratejisi, belirli iş hedeflerine ulaşmak için çevrimiçi olarak gerçekleştirilen bir dizi planlı eylemdir. Basit bir ifadeyle, geliri artırmak ve kitlenizle olan ilişkilerinizi geliştirmek için en uygun çevrimiçi kanallar aracılığıyla doğru zamanda tutarlı eylemler gerçekleştirmek anlamına gelir. 

Ajans.io olarak e-ticaret danışmanlığı hizmetlerimizin temel aşamalarından olan dijital pazarlama stratejilerini önemsiyoruz. E-ticaret alanında dijital pazarlama stratejileri; araştırma, hedef belirleme, kitle hakkında veri toplama, potansiyel müşterileri tespit etme, geri dönen müşterilere özen gösterme ve pazarlama otomasyonunu ayarlama gibi aşamaları kapsamaktadır. 

E-ticaret alanında neden dijital pazarlama stratejisine ihtiyacınız var?

 • Sizi motive eder: Dijital pazarlama iş planının geliştirilmeye başlanması, işinizi her yönüyle düşünmenize yardımcı olur. Güncel bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak için hedef kitlenizi, rakiplerinizi ve trendlerinizi kapsamlı bir şekilde analiz ediyoruz. Bir plan geliştirmek, işletmeniz hakkında daha derinlemesine bilgi edinmeniz için harika bir fırsattır. 
 • Gerçek veriler sağlar: Analiz sırasında ve stratejinizi eyleme dönüştürdükten sonra, markanız için neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dair çok sayıda kapsamlı veri elde edeceksiniz.
 • Eylemlerinizi yapılandırır: Strateji geliştirme, çeşitli pazarlama kanallarını nasıl birleştireceğinizi ve şirketinizin tüm potansiyelini nasıl kullanabileceğinizi anlamanızı sağlar. 
 • Yatırım getirisini (ROI) artırmaya yardımcı olur: Eylemleriniz yapılandırıldığında, daha az hatayla karşılaşmış olursunuz. İyi hazırlanmış bir planla zayıf yönlerinizi tespit edebilecek, sorunları tahmin edebilecek ve hızlı tepki verebileceksiniz. Sonuç olarak, zamandan ve maliyetten tasarruf edeceksiniz. 
 • Müşterilerinizle olan ilişkilerinizi yeniden gözden geçirmenize olanak sunar: Dijital pazarlama stratejisi, e-ticaretin tüm aşamalarında mevcut müşterilerinizle ve potansiyel müşterilerinizle olan iletişiminize yeni bir bakış açısı kazandırır. Bir iş planı oluşturulduğunda; müşterilerinize odaklanmanız, ilişkilerinize daha fazla değer katmanın yollarını bulmanız ve onlarla etkileşim kurmanın yeni yollarını geliştirmeniz gerekir.

E-Ticaret Stratejisi

E-ticaret sitenizi çevrimiçi ürün veya hizmet satmak için bir stratejiye dayalı olarak yönetmek, yalnızca satışları artırma amacı değil; aynı zamanda müşteri sadakatini artırma ve geleceğin marka elçilerini oluşturan bir online alışveriş deneyimi sunma amacı taşımalıdır. 

Ajans.io olarak bu amaçları gerçekleştirmek üzere birçok etili e-ticaret stratejisi uyguluyoruz. Bu stratejileri temel olarak şu şekilde gruplandırmamız mümkündür:

 • E-ticaret hedefleri belirleme: E-ticaret stratejisinin ilk adımı bir dizi hedef belirlemektir. Amaç ister belirli bir sayıda müşteri çekmek, ister belirli bir zaman diliminde belirli miktarda gelir elde etmek olsun; hedef belirlemenin en önemli avantajı, e-ticaret sisteminizin başarısını test etmek, parametreleri değerlendirmek ve başarı ile birlikte gelen motivasyondur. 
 • Potansiyel müşterileri bulma: Hedef kitleyi tespit etmek, e-ticaret stratejisinin başarısı için en kritik adımlardandır. Potansiyel müşterileri daha etkin bir şekilde hedeflemek, bu işin anahtarıdır. Bir nevi şirketinizin amaç ve ideallerinin bir yansımasıdır. Ürün ve hizmetlerinizi satın alabilecek kişilere ulaşmak için; "Ürünleriniz ne kadar iyi tanıtılıyor? Ne tür medya organları kullanılıyor? Ürünleriniz müşterilerin ihtiyaçlarına cevap veriyor mu? Rakiplerinize göre ne gibi avantajlar sunuyor?" gibi soruların cevaplarını bulmak önemlidir.
 • Etkili ürün veya hizmet açıklamaları oluşturma: Satılan ürün veya hizmetlerin ayrıntılı açıklamalarını e-ticaret sayfalarına eklemek, müşterilerin mümkün olduğunda fazla bilgiyle donatılmasına olanak sunar. Ürün ve hizmetlerinizin faydaları ve özellikleri vurgulanmalı, müşterilerin kolaylıkla okuması sağlanmalıdır. Açıklamalarla birlikte yüksek kaliteli fotoğraflar eklemek de çok önemlidir.
 • Ödeme sürecini optimize etme: Ödeme süreciniz, olabildiğince sorunsuz bir deneyim sunacak şekilde optimize edilmelidir. Kötü uygulanmış bir ödeme süreci, müşterinin alışveriş sepetini terk etmesine neden olur. Web sitesinde gezinme kolay olmalı, müşteriler sepetlerinde ne olduğunu görmeli, son dakika değişiklikleri yapılmasına imkan verilmeli, açık ve basit bir iade politikası uygulanmalı, farklı teslimat seçenekleri sunulmalı, kolay bir şekilde müşteri desteğine yönlendirilmelidir. 

İçerik Stratejisi

E-ticaret, e-ihracat, e-ithalat gibi sistemlerde, içerik üretim çalışmaları son derece önemlidir ve bu önemini her  geçen gün artırmaktadır. İçerik pazarlaması olarak da ifade edebileceğimiz içerik stratejisi, özellikle perakende markaların kendilerini pazarlamasının en etkili yollarından biridir. Çünkü müşteriler, geleneksel pazarlama yerine kendilerini ilgilendiren içerikle etkileşim kurmayı seçer. 

İstatistiksel olarak konuşursak, içerik pazarlaması dönüşüm oranınızı neredeyse altı katına çıkarabilir. İçerik pazarlaması olan sitelerin ortalama dönüşüm oranı %2,9 iken, içerik stratejisi olmayan sitelerin dönüşüm oranı %0,5'tir. İçerik stratejisi ile ilgili yapılan araştırmalarda göze çarpan diğer bulgular şöyledir:

 • İçerik stratejisi, geleneksel pazarlamaya göre yaklaşık 3 kat daha fazla potansiyel müşteri sağlar.
 • İçerik stratejisi, geleneksel pazarlamaya göre %62 daha az maliyetlidir.
 • Tüketicilerin %82'si özel içeriği okuduktan sonra bir şirket hakkında daha olumlu bir görüşe sahip olmaktadır.
 • Tüketicilerin %70'i içerik pazarlamasının bir sonucu olarak kendilerini markalara daha yakın hissediyor.
 • Tüketicilerin %60'ı ilgili içerikleri okumaktan keyif alıyor.
 • İnsanların %70'i bir markayı reklamlardan çok makaleler aracılığıyla öğrenmeyi tercih ediyor.
 • Müşterilerin %72'si, özel içeriklerin bir sonucu olarak bir marka ile ilişki kurduklarına inanıyor.

Bu sebepler tek başına bir içerik stratejisi belirlemek için yeterlidir, ancak tek sebep bunlar değildir. İçerik pazarlaması, özellikle e-ticaret sektöründe bir markanın başarısı için her geçen gün daha önemli hale geliyor. İçerik stratejisi ile gelen diğer kazanımları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Marka bilinirliği oluşturma: İçeriğiniz ne kadar başarılı olursa, markanızı o kadar çok kişi hatırlayacak ve olumlu çağrışımlar oluşturacaktır. "Nasıl yapılır" tarzı kılavuzlar gibi güvenilir içerikler yayınlamak, tüketicilerin sizi uzman olarak görmesini sağlar. Bu durum, müşterinin ilgili konuda bir sorusu olduğunda her seferinde size sorması ve alışverişlerini sizin e-ticaret sitenizden yapmasını sağlar. Dolayısıyla marka bilinirliğini olumlu yönde etkiler.
 • Arama motoru optimizasyonuna katkı sağlama: Metin ve görsel içerikler, arama motorlarında daha iyi konuma sahip olmanızı beraberinde getirir. İçeriğinizde özenli ve akıllıca tasarlanmış bir anahtar kelime planı uygulaması, arama motorlarını ve potansiyel müşterileri tavlamak için en etkili yöntemlerden birisidir.
 • Müşteri tabanını genişletme: Müşterilerin fayda sağlayacağı içerikler yayınlamak, bu içeriklerin sosyal medyada paylaşılmasını ve dolayısıyla müşteri tabanının genişlemesini sağlar. Tek başına harika içeriklerle bile müşteri portföyünüzü genişletebilirsiniz. Gönderileriniz, okuyucuya değer katıyorsa markanız için mükemmel bir ilk izlenim bırakır. 
 • Dönüşümü artırma: İnsanlar içeriğinizden zevk alırsa, markayla daha yakın bir bağ hisseder, markaya daha fazla güvenir ve dönüşümlere daha açık hale gelir. Titizlikle yerleştirilmiş bir harekete geçirici mesaj veya ürün bağlantısı, kullanıcıları gitmeleri gereken yere yönlendirerek tüm içerik stratejinizin temel taşı olabilir.
 • Müşteri sadakati oluşturma: Harika içerikler, müşterilerin satın alma işlemlerinden sonra geri gelmelerini sağlar. Dolayısıyla tekrar satın alma işlemi yapmalarına ve müşterilerinizin yaşam boyu marka değerinizi artırmalarına yardımcı olur. 

Arama Motoru Optimizasyonu

İngilizcesi "Search Engine Optimization" olan "Arama Motoru Optimizasyonu" bir diğer ifadeyle SEO, adından da anlaşılacağı üzere arama motorlarıyla ilgili bir terimdir. Web sitelerini belirli kriterlere göre listeleyen arama motorları (Google, Yandex, Bing, vb.), bu listeyi sürekli olarak değişen yapay zekalı bir algoritma ile hazırlamaktadır. Başarılı olarak değerlendirilen web siteleri arama motorlarında üst sıralarda görünür.

İşte SEO tam olarak budur. Arama motoru optimizasyonu, arama motorlarının web sitelerinde ne olduğunu, kullanıcıların web sitelerinde ne kadar zaman geçirdiğini, geçirilen zamanın verimliliğini, içeriklerin kalitesini, işletmelerin sunduğu değeri ve ilgili anahtar kelimeleri nasıl kullandığını mevcut dizine göre analiz eder ve siteleri belirli bir sıraya sokar. 

Arama motoru optimizasyonu, web sitesine organik/doğal trafik gelmesini sağlayan, dijital pazarlama stratejisinin her yönünü etkileyen ve e-ticaret sitelerinde gerekli olan bir unsurdur. Ajans.io Dijital Pazarlama Ajansı olarak e-ticaret danışmanlığı hizmetleri kapsamında SEO çalışmalarını yaratıcı ve modern tekniklerle gerçekleştiriyor, her site için özel olarak tasarlanmış stratejiler uyguluyoruz. 

Profesyonel SEO çalışmaları ile kısa ve uzun vadede yatırımlarınızın karşılığını alabilir, işletmenizin ve markanızın bilinirliğini artırabilir, satışlarınızı katlayabilir, müşterilerinize daha iyi performans gösteren web sitesi ve gezinme kolaylığı sunabilirsiniz.