Tasarım fikirlerinin estetik çizgisinde, bir hedef için belli ilkeler tarafından yönlendirildiği, düzlendiği ve bunların uygulamalara (tasarım yazılımına) dönüşmesi işlemleridir. Bu işlemlerin tamamlanmasının sonucunda ortaya aktif bir web sitesi çıkmaktadır. Web tasarım (aktif web sitesi) uygulamalarının ardından son kullanıcılar bir web tarayışı yardımlarıyla internet üzerinden bu web sitelerine erişebilirler. Bu soruya verebileceğimiz en kısa cevap bu olmaktadır. Peki iyi bir web tasarımı nasıl olmalıdır? Bunu da anlatalım sizlere.

Web Tasarım Unsurları

Tasarımların her dalında olduğu gibi bu dalın içinde de belli ana hatlar oluşturularak çalışmalar yapılmaktadır. Bunları sizlere aşağıda kısa başlıklar şeklinde sizlere sunacağız. Kaliteli bir çalışmanın ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Düzen: Kullanılacak olan metinler ve grafik belli bir düzende olmalıdır. Web sitelerinin en önemli bir hedefi de kullanıcıların ilk baktıklarında aradıkları bilgiyi hızlı ve kolay bir şekilde bulmalarına yardımcı olmaktır. Tasarımın dengeli olması, tutarlılık göstermesi veya bütünlüğünü düzenler içinde korumasıyla birlikte geçerli olabilecek bir durum olmaktadır.

Renk: Renk seçimleri müşterilerin isteklerine ve amaçlarına bağımlıdır. Bunlar basit bir şekilde siyah-beyaz renkler ile yapılabilmekle beraber web uyumlu renkler kullanarak da bir kişinin ya da kuruluşun kişiliği, markası kendisini ifade edebilmektedir.

Grafikler: Web tasarım için grafikler fotoğraf, logo, clipart ya da simgeler şeklinde kullanılabilmektedir. Kullanımın kolaylığı bakımından çok sıkışık bir yapıda olmamalıdır. Sayfaların açılış hızlarını etkilemeyecek boyutta, web sayfalarının içerikleri ile uyumlu olmalı ve uygun şekillerde konumlandırılmalıdır.

Fontlar: Farklı yazı tipleri kullanılmasıyla bir web sitesinin tasarım kalitelerini arttırabilirsiniz. Birçok web tarayıcıları sadece “web-güvenli yazı tipleri” olarak bilinen fontları, okunaklı bir halde görüntüleyebilir, bu sayede tasarımcı olarak yaygınca kabul görülen bu grup içerisindeki fontlar ile çalışmaya özen gösterilmesi de faydalı olacaktır.

İçerik: İçerik ve tasarım görsel ve metin yollarıyla sitenin vereceği mesajları geliştirmek amacıyla beraber çalışabilir. Okuyucularını şaşırtmak onlarda heves uyandırmak için istediklerini onlara vermek gerekmektedir. Bu şekilde kullanıcılar sitede daha çok zaman geçireceklerdir. Kullanacağınız yazılı metinler her zaman ilgili ve faydalı olmalıdır. İçerikle alakalı anahtar kelimeler de içermelidir. Arama motorları için optimize edilmelidir ve uygun uzunlukta olmalarına da çok dikkat edilmelidir.

Uyumluluk: Sayfaların doğru görüntülenmelerini arttırmak, her seferinde aynı performansı almak için farklı tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde sorunsuz çalışabilecek web sayfaları tasarlamaya da özen göstermelisiniz.

Teknoloji: Teknolojideki ilerlemelerden faydalanmak, tasarımcılara her zaman taze, dinamik ve profesyonel web tasarım içinde uygulayabilecekleri izin, hareket ve yenilikler katmak içinde özgürlük verecektir.

Multimedya: Tasarımlarda ilgili video ve ses uyaranları kullanıcının kolay ve hızlı bir şekilde anlayış geliştirmesine ve bilgileri kavramasına yardımcı olacaktır. Bu durum bir web sayfasında daha çok zaman geçirmeleri için kullanıcıları teşvik edebilmektedir.

Tasarımlarla ilgili dikkat etmeniz ve önem göstereceğiniz konular bu şekildedir.