İnternet sitenizi ziyaret eden kullanıcılar mobil cihazlardan sitenize giriş yaptıkları zaman eğer siteniz mobil destekli değilse, okumak ya da görmek istedikleri alanları büyütmek zorunda kalırlar. Bu durum sınırlı bir alanın görülmesi anlamına da gelmektedir. Sitenizde yer alan menüler ya da linkleri kullanıcılar mobil destekli olmayan sitelerde bulamazlar.

Masaüstü bilgisayarlardan arandığı zaman sitenizin üst sıralarda görünmesi kadar mobil cihazlardan arandığı zaman ulaşılabilir olması da son derece önemlidir. İçeriklerinizde yaptığınız optimizasyonlar her nerede olursa olsun internet sitenize fayda sağlayabilmektedir. Ancak mobil kullanımının yaygınlaştığı günümüzde pek çok kullanıcı farklı konuları mobil cihazlarından aratmaktadır.

SEO Açısından Mobil Uyumluluk Önemli mi?

Google, mobil cihazların yaygınlaşmasından sonra mobil cihazlar için ayrı bir sıralama algoritması da kullanmaktadır. Google’ın yeni yürürlüğe soktuğu mobil güncellemesi ile birlikte mobil uyumlu olmayan internet sitelerinin mobil aramalarındaki gösterimleri alt sıralara düşmüştür.

Mobil kullanıcıların arama motorlarında masaüstü kullanıcılardan daha farklı aramalar yapmaları, firmaların mobil SEO teknikleri için harekete geçmesine de sebep olmuştur. Mobil SEO çalışmaları için en önemli detay ise sitenin mobil uyumlu tasarıma sahip olmasıdır. İnternet siteniz için mobil uygun bir SEO çalışması yapılmadıysa mobil aramalarda yerinizi rakiplerinize kaptırmanız olası bir durum olacaktır.

Facebook gibi bir platformu düşünelim. Bu platforma giren kullanıcıların %70’lik kısmı mobil cihazlarından yararlanmaktadır. Bu sebeple, sosyal medya üzerinden de etkili bir şekilde pazarlama yapabilmeniz için mobil uyumlu olabilmeniz son derece önemlidir. Mobil uyumlu bir internet sitesine sahip olursanız Facebook sayfanızdan sitenize vereceğiniz link sayesinde kullanıcıları hızlı bir şekilde müşterilerinize çevirebilirsiniz.