Google PageSpeed aracı, mobil ve masaüstü sitelerinizin ziyaretçi davranışlarına göre site hızı ve optimizasyonu önerilerinde kullanılan basit ve ücretsiz bir araçtır. Google PageSpeed testi olarak da adlandırılan bu test 2018 yılındaki Google güncellemesi sayesinde kullanıcılara ve web site yöneticilerine daha kaliteli ve metrikler ile anlatıcı bir şekilde detaylı raporlar sunabilmektedir.

Google PageSpeed testi, SEO teknikleri açısından da büyük bir öneme sahiptir. Sitenize aldığınız gerçek ziyaretçilerin siteye giriş sorunlarını ve hız puanlamalarının ortalamalarını sizlere rapor olarak çıkartarak sunar. Ayrıca raporlarda yüzde hesaplarıyla ne kadar gecikme olduğu da net bir şekilde belirtilir.

FCL ve DCL Nedir? Google PageSpeed Verileri Nasıl Takip Edilir?

Sitenizi tarattıktan sonra maksimum 1 dakika içerisinde Google PageSpeed testi sonuçları sizlere rapor olarak sunulacaktır. Bu araç içerisindeki işlevsel özellikler sayesinde detaylı bir şekilde sitenizi test edebilirsiniz.

Sayfa hızı kısmında yavaş > ortalama ve hızlı olarak kademeli dereceler görebilirsiniz. Aracın alt kısmında ise FCL ve DCL olarak saniyeler belirtilmektedir. Bazı durumlarda sayfa hızı kısmında “Unavailable” yani kullanım dışı ibaresini görebilirsiniz. Bu durum sitenizin belirli bir süredir trafiğe ulaşımı olmadığından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple, ortalama bir veri sizlere sunulamaz.

FCL, sitenize giren kullanıcıların karşısına çıkan görsel veya metin kısacası içeriklerle karşılaşma süresini belirtir. DCL ise sitenize giren kullanıcıların içerikleri tam anlamıyla yükledikleri ve tamamen gördükleri süreyi belirtir. Optimizasyon düşük > orta ve iyi olarak 100 üzerinden puanlanır.

Site Hızı Önemli mi?

Optimizasyon önerileri kısmında sitenizin hızlanabilmesi için belirli kriterler ve dosya uzantıları yer almaktadır. Bu araçlara ek olarak % kaç tasarruf elde edebileceğiniz ve sitenizin ne kadar hızlanacağı da açıklama kısmında sizlere belirtilmektedir. Site hızı optimizasyonu önerileri içerisinde ihtiyaç duyulan kriterler de belirtilmektedir.

Web sitenizin hızı arama motoru botları ve kullanıcılar tarafından erişilebilir hale gelmesi ve tarama gezinme gibi davranışlarında sorun yaşanmaması büyük bir önem taşımaktadır. Bu sebeple sitenizi Google PageSpeed testinden geçirerek eksikliklerinizi gidermeniz tavsiye edilmektedir.