Firma ve markaların tanıtımları ve kampanyaları ile ilgili olarak müşterilerine ya da müşteri adaylarına yapılacak olan paylaşımlar son derece önemlidir. Bu paylaşım seçimlerinde paylaşılacak olan içeriklerin yanı sıra paylaşım saatleri de son derece önemli bir detaya sahiptir.

Özellikle sosyal medya paylaşımları firma ve markaların tanıtım seçimleri için önem kazanırken aynı zamanda bu paylaşımlar sayesinde hedef kitleye ulaşımda oldukça kolay bir şekilde ve hızla tamamlanabiliyor. Sosyal paylaşım sitelerinden yapılacak olan paylaşım seçimlerinde ise zaman stratejisinin planlanması gerekir. Bu aşamada konusunda uzman olan kişilerden destek alarak tüm paylaşım içerik çalışmalarının ve zamanlama stratejisinin gerçekleşmesini sağlamanız mümkün.

Sosyal paylaşım sitelerinde yapılacak olan paylaşımlar farklı saat stratejilerine bağlı olarak yapılmaktadır. Araştırmalar sonucunda en uygun zaman stratejilerini aşağıda inceleyebilirsiniz.

Facebook

Facebook paylaşımlarında en verimsiz zamanlar pazartesi, cumartesi ve Pazar olarak yer alıyor. Bunun ile beraber Çarşamba günleri en verimli gündür. En fazla paylaşım saat 13’de olurken en fazla etkileşim ise 15’de gerçekleşiyor.

Instagram

Her gün paylaşımın yapılabildiği sosyal paylaşım sitesinde pazartesi ve Perşembe günleri özellikle tercih ediliyor. Paylaşım için en ideal saatler sabah 8 ile 10 olurken aynı zamanda öğleden sonra 17’de uygun saat seçimidir.

Twitter

En çok pazartesi, Salı, Çarşamba ve de Perşembe günleri olarak biliniyor. Paylaşım için en ideal saatler ise 17 ille 19 saatleri arasındadır. Son dönemler içinde ise 20 ile 23 arası da etkileşimin en çok olduğu zaman olarak belirlendi.

Pinterest

Google görsellerde en çok ziyaret edilen platform olarak yer alan pinterest sosyal paylaşımında en ideal zaman dilimi ise cumartesi ve Pazar günlerdir. 14 illa 16 saatlerinin yanı sıra 17 ile 18 arası da paylaşım için tercih edilebilecek olan saat dilimidir. Bunun yanı sıra 21 ile 22 saatleri arasında genel olarak en aktif saat dilimi olarak biliniyor.

Linkedın

Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerinin en çok paylaşım zamanı olduğu bilinen platformda sabah 7 ile 9 arasının yanı sıra 17 ile 18 arası da zaman stratejisi için uygundur.