Link inşası ve site içi linkleme, direkt olarak sayfaların taranabilir ve indekslenebilir olmasına katkı sağlayan önemli bir SEO çalışmasıdır. Arama motoru botları, sayfaları linkten linke girerek tarama yapar. Bu yüzden site içi linkleme ve link inşası bir sitenin başrolünde yer alan çok önemli bir etkendir.

Dijital pazarlama dünyasının hızlı gelişimi, arama motoru optimizasyonunun önemini ortaya koyarken, ilgi çekmek için yarışan milyonlarca web sitesinde içeriğinizin tek başına öne çıkmasını sağlamakla kalmayarak, aynı zamanda hem arama motoru hem de kullanıcılar tarafından kolayca erişilebilir olmasını sağlamak açısından çok önemlidir. Site içi link inşası kavramı ise tam olarak bu noktada devreye girer.

Link inşası ve site içi linkleme; bir sayfaya çekilen ziyaretçilerin diğer ilgili sayfalara girilmesini ve rahat daha görünebilirliği sağlar. Web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının, oturumda geçirdiği sürenin uzamasına ve sayfa görüntüleme potansiyelinin artmasına katkı sağlar. Yani site içi linkleme ve link inşası, hem botlar için hem de arama motorları için ziyaretçilerin çok daha verimli bir deneyim elde etmesini sağlar.

Profesyonel bir SEO çalışmasının ana hatlarında biri olarak bilinen link inşası, web siteniz için çok önemli olan bir çalışmadır. Genel olarak sizin web sitenize diğer sitelerden hyperlink çıkışlarının sağlanması olarak da ifade edilebilir. Link inşası, temel SEO çalışmaları tamamlandıktan sonra yapılırken, aslında arama motorlarına yön vermenizi sağlar. Arama motorları tarafından internet sayfaları detaylı olarak incelendiği zaman, bu linkler fark edildiğinde etiketlenen kelime ile sizin web sitenize giden linkler arasında bir ilişki kurulur. Google, sadece site içeriğine değil siteler arasında oluşan bağlantıya da bakar. Web sayfanızı bu konuda ne kadar çok donanımlı hale getirirseniz, arama motorları da o kadar farkında varacaktır.

Link İnşası Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama, çok geniş bir alana sahip olduğundan herkes bu alanda ön sırada olmak ister. Tıklanma almak ve görünür olmak, aynı zaman herkes tarafından tercih edilebilir içerikler oluşturmak için çaba harcamak ve arama motoru optimizasyonu çalışmalarına yer vermek bu yüzden son derece önemlidir. SEO çalışmalarında büyük bir yeri olan site içi linkleme, SEO’nun olmazsa olmaz kriterlerinden biridir.

Site içi linkleme, link inşası ismi verilen bir yöntemdir. Bu yöntem, ziyaretçilerin sayfasından başka bir sayfaya yönlendirilmesini sağlar. Bu sayede internet kullanıcıları ve ziyaretçileriniz sayfalarınız arasında gezinir ve sitenizde daha çok vakit geçirir. Bu durum arama motorları tarafından istenilen bir durumdur.

Sitenize giriş yapan ziyaretçiler, bazı nedenlerden dolayı sitenizden hemen ayrılırsa bu durum SEO puanının düşmesine neden olur. Bu yüzden üst sıralarda yer almak zorlaşırsa, sıralamanız sürekli olarak geriler. Bu nedenle onları tutmanızı sağlayacak hamleler her zaman işe yarayacaktır.

Link inşasını 2 farklı yöntemle yapmak mümkündür. Bunlar site içi link ve site dışı link inşalarıdır. Kendi siteniz üzerinden yapılan link inşalarına on page, dışarıda bulunan diğer siteler arasında sizin siteniz için yapılan link çalışmalarına ise off page ismi verilir.

Site içi linkleme yaparken, söz konusu içeriklerle alakalı olduğunu düşündüğünüz başka bir yazıyı link olarak vermek mümkündür. Verilen bu linklerin birbiriyle alakalı olmasına özen göstermek de fayda vardır. Ayrıca en değerli görürken sayfayı diğer sayfalardan daha fazla linklemek gerekir. Bu sayede hedeflenen anahtar kelimede, değer verdiğiniz sayfaların daha üst sıralarda yer almasını sağlar. Buna ek olarak, kendi sayfanız içerisinde başka bir sayfaya link verirken de nofollow etiketini kullanmak yararlı olacaktır.

Site dışında yapılan linkleme ise daha yoğun ve detaylı olan bölümdür. Bu çalışmayı gerçekleştirmek için web sayfası dışında diğer web sitelerinden sizin web sitenize uzanan link çıkışlarının tespit edilmesi gerekir. Bu bağlantılar, bazı durumlarda ücretsiz olarak elde edilebilir iken, satın alma durumunda söz konusu olabilir. Ne kadar nitelikli link edinmek isterseniz, ödenmesi gereken ücret o kadar artar.

Site dışı link inşası yapılırken, bilinmesi gereken detaylar şu şekilde sıralanabilir:

 • Sosyal medya: Sanal dünyanın günümüzde çok yoğun bir şekilde kullanılması Facebook, İnstagram, Twitter gibi uygulamaların olmazsa olmaz bir konumda yer almasını sağlamıştır. Bu sosyal medya araçlarını sık ve aktif şekilde kullanmak, web siteniz için avantajlı olabilir. Bu noktada her sosyal medya uygulamasının kendine has bir dili olduğunun bilinmesinde fayda vardır. Sosyal imleme siteleri de link çıkışlarında iyi bir kaynak edinmek için yol göstericidir,
 • Forumlar: Ziyaret edilen bazı forumlarda link çıkışları dofollow şeklinde yer alır. Bu gibi kaliteli bloglardan üyeliği olan kişiler, imza kısmına web sitesinin linkini yazarak siteye daha fazla ziyaretçi çekebilir,
 • Reklam çalışmaları: Özellikle firmalar ve şirketler için oluşturulabilecek olan en iyi site dışı link inşası çalışmalarından biri olarak nitelendirilebilir. Web wire tarzı olan sitelere, basın bültenleri yazıp göndererek site için link almak mümkündür. Ayrıca istediğiniz anahtar kelimeleri basın bültenine girerek kendi web sayfanıza ve ilgili sayfalara link olarak verebilirsiniz,
 • Ücretli linkler: Webmasterlar kendi web sitelerinden link satışı gerçekleştirir. Bu linkleri edinmek için siteyle ilgili olan webmaster ulaşabilir ve ücretli şekilde link satın almak için bir teklifte bulunabilirsiniz,
 • Backlink almak: Web sitenizde bulunan link sayısı çok önemlidir. Ancak alınan linklerin ne kadar nitelikli olduğu çok daha dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Kendi web sitenizle alakası olmayan ya da trustrank düşük olan sitelerden link almak işleri daha kötü bir duruma getirebilir.

Site İçi Linkleme Avantajları Nelerdir?

Dâhili bağlantı yani iç linkleme çalışmaları, sitenizde yapılması gereken çalışmaların en başında gelir. Çünkü bunu yaptığınızda, siteniz adına birçok farklı avantaj elde etme imkânı yakalarsınız. Doğru bir link inşası çalışması ile ziyaretçilerin sayısını artırabileceğiniz gibi, arama motorlarında daha fazla görünür olabilirsiniz. Site içi linklemenin sunduğu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Site içi linkleme çok kullanışlıdır. Sitemin daha iyi bir yer haline gelerek, ziyaretçilerin her noktaya kolayca erişim sağlayabildiği bir alan haline gelir. Bağlantı metinlerine tıklayarak, diledikleri sayfadaki içeriği okuma fırsatı yakalayabilirler. Sayfalar arası dolaşım; daha iyi bir sıralama ve etkileşim anlamına gelir. İç linkleme yapmak bu yüzden önemlidir,
 • Site içi link verme çalışmaları yapıldığında, sayfanın görüntülenme oranında artış medya gelir. Yalnızca gelinen sayfanın değil, gidilen sayfalarında görüntülemeleri artırılmış olur. Bu sayede tek bir hamleyle çifte sonuç elde edilir,
 • Site içi linkleme, sayfanızın puanını yükseltir. Bu yüzden iç linkleme yapılarak sayfaların yükselişe geçmesini sağlayabilirsiniz,
 • Site içi link verme yöntemi sayesinde, ziyaretçilerin daha uzun süre boyunca sitenizde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Link inşası yaparken dikkat edilmesi gereken detaylar ise şu şekildedir:

 • İç linkleme çalışması yapılırken, sayfanın kendisine bağlanmaya çalışmak yapılan en büyük hatalardan biridir. Bu süreci mutlaka organik şekilde yürütmeniz gerekir. Ayrıca alakalı sayfalarla iç linkleme yapmalı ve asla kendi kendine giden bir link oluşturmamalısınız,
 • Site içi link verme yöntemi kullanılacaksa, o sayfaların nofollow etiketi kullanmaması gerekir. Eklentilerinin bu etiketi otomatik olarak kullanılmadığından emin olmanız gerekir,
 • Bir sayfadan diğer sayfaya iç linkleme yaparken, bir defa link vermek yeterli olacaktır ikinci defa aynı içerik için dahili bağlantı vermek doğru değildir,
 • Site içi linkleme yaparken, alakasız olan sayfalara değil de içeriklerinizle alakalı olan sayfalara bağlantı vermeye dikkat etmenizde fayda vardır.

Web siteniz üzerinde yapılan her değişiklik, kullanıcıların deneyimlerine odaklanmalıdır. Doğru ve yararlı içeriklerle bilgi veren, zihni ve gözleri yormayan, dâhili bağlantı aracılığı ile alakalı başlıklara gidilmesini sağlayan, aranılan bilgiye hemen ulaşılmasını sağlayan web siteleri arama motorlarının en güzel yerlerinde görünür olur.

Link inşası ve site içi linkleme nasıl yapılır bilirseniz, bahsi geçen yöntemleri kullanarak Google başta olmak üzere birçok arama motorunun en fazla gösterdiği link size ait olabilir. Görünür olarak daha fazla tıklanma alabilir ve sayfanıza gelen ziyaretçileri içerisinde daha uzun süre tutarak kalite puanınızı arttırabilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu açısından link inşası asla atlanmaması gereken çok önemli bir konudur. Ajans İO olarak uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ve nitelikli SEO uzmanlığımız sayesinde, sektörü yakından takip ederek son arama motoru gelişmelerini sürekli olarak gözlemleyerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şeffaflık kavramını çalışma prensibi haline getirerek sizi daima yükseltecek, uzun vadeli ve sağlam adımlarla avantaj elde etmenizi sağlayarak, her an yanınızda olmamızı istediğinizde bizimle iletişime geçebilirsiniz.