2023 Sosyal Medya Görsel Ve Video Boyutları

Sosyal medya platformlarını kullanan hem kişisel kullanım yapan bireyler hem de kurumsal firmalar için oldukça önemlidir. Bunda en büyük etki ise sosyal medyanın dijital pazarlama alanıdır. Genel olarak kurumsal şirketler ve markalar müşterileri ile sıcak ilişkiler içerisinde olmak kendileri hakkında hem müşterilerine hem de yeni hedef kitlelerine bilgi vermek için sosyal medya kanallarını kullanmaktadır.

Özellikle sosyal medya kullanımları ile müşterilerinden gelen sorulara ve taleplere firmalar çok daha hızlı bir şekilde cevaplar verebilmektedir. Sosyal medya etkili bir işletişim aracı olarak görülse de özellikle firmaların dikkat etmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır.

Özellikle sosyal medya kanallarında kullanılan fotoğraf ve paylaşımların sosyal medya platformlarının özelliklerine uygun olması gerekmektedir. Dijital pazarlama aracı olarak kullanılan bu platformların her birinin kendine özel algoritmaları ile görsel ve video boyutları bulunmaktadır. Ajans.io sosyal medya danışmanlığı ile sosyal medya platformlarının stratejilerini sizlere sunmaktadır.

2024 Sosyal Medya Görsel ve Video Boyutları hakkında bilmeniz gerekenleri derledik. Facebook, Instagram, Linkedin, Youtube ve diğer sosyal medya platformlarının görsel ve video boyutları hakkında bilmeniz gerekenleri bulabilirsiniz. Sizlerde ajans.io ile sosyal medya danışmanlığı hizmeti alarak sosyal medyayı etkin ve doğru bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Platformlarının Görsel Boyutları Neden Önemli

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda birçok görsel dikkatimizi çekmektedir. Bu görsellere baktığımızda tam olarak istenilen bilgilerin yer almadığı bazı noktaların görünmediği hemen dikkat çekmektedir.

Eğer bu paylaşım bir işletmeye ait hesaptan yapılırsa kullanıcılar profesyonel bir görsel kullanılmadığı için güvensiz olarak algılayabilmektedir. Bu nedenle sosyal medya platformlarının görsel boyutlarına uymak oldukça önemlidir. 2024 sosyal medya görsel ve video boyutlarının önemli katkıları;

  • Sosyal medya platformlarının belirlediği ölçülerde kaliteli görsel ve video kullanmak hesabınızın daha profesyonel görünmesine olanak sağlamaktadır.
  • Doğru görsel boyutlarında paylaşımlar yapmak profesyonel bir görünüm kazandıracağı için bireysel kullanıcıların size karşı olan güveni de artacaktır. 
  • Sosyal medya hesabınızın güvenirliği ile birlikte takipçi sayısı artacağı için web sitenize gelen ziyaretçi sayısı da artacaktır.
  • Sosyal medya paylaşımlarınızdaki etkileşim oranları ciddi derecede artacaktır.
  • Instashop ve Facebook Store gibi yeni eklenen online market özellikleri sayesinde satışlarınızda da ciddi oranda artışlar meydana gelecektir.

2024 sosyal medya görsel ve video boyutları markalar için oldukça önemli olsa da önemli olan bir diğer konuda kaliteli görsel ve videolar kullanmaktadır. Sosyal medya paylaşımlarınızda kullanacağınız kaliteli görseller daha dikkat çekici olacağı için sayfanızın etkileşimleri de artacaktır.

Kullanılacak olan görselleri kendinizin profesyonel olarak çekme imkanı yoksa stok fotoğraf ve video paylaşımı yapan sitelerden uygun görsel ve videolar bulabilirsiniz. Tabii ki ajans.io olarak tüm danışanlarımız için sektörlerine en uygun kaliteli görsel ve videoları bulmalarında destek olmaktayız.

2024 Facebook Görsel Boyutları

Facebook sosyal medya denilince ilk akla gelen platformlar arasında yer almaktadır. En eski sosyal medya platformlarından olan Facebook gerek ülkemizde gerekse yurt dışında oldukça etkili bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir.

Facebook iletmenizi daha fazla kişiye ulaştırmak kullanıcılar ile etkileşimi artırmak için oldukça büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu nedenle de kullanacağınız Facebook görsel boyutları oldukça önemli olmaktadır.

Facebook üzerinde gerek görsel gerek ise video olarak birçok farklı şekilde paylaşımlar yapılabilmektedir. Paylaşım alanlarına ve kullanılan cihaza göre farklı görsel boyutları kullanmanız gerekmektedir. Gelin bu kullanım alanlarına göre kullanılması gereken görsel boyutlarını beraber inceleyelim.

Facebook Profil Fotoğrafı Boyutları

Facebook hesabınızda kullanacağınız profil fotoğrafı oldukça önemlidir. Profil fotoğrafı olarak kullanacağınız görselin mutlaka kara formatta olması gerekmektedir. Bilgisayar kullanıldığında profil fotoğrafı görünümü 176 x 176 px boyutlarında, akıllı telefonlardan girildiğinde 196 x196 px ve klasik cep telefonlarında ise 36 x36 px olarak görüntülenmektedir. Bu nedenle kullanılan ürün görselinin kalitesi kullanılan cihazlarda görüntülenmesini oldukça çok etkilemektedir.

Facebook Kapak Fotoğrafı Boyutları

Facebook hesabınızda kullanacağınız kapak fotoğrafları dikdörtgen bir görünüme sahip olmaktadır. Bilgisayardan hesabınıza erişim sağlandığında bu görsel 820 x 312 px iken akıllı telefon kullanımlarında ise 640 x 360 px olarak görüntülenmektedir.

Facebook Gönderi Boyutları

Facebook gönderi paylaşımlarında iki farklı şekilde paylaşım yapılabilmektedir. Bu alanda isterseniz kare olarak isterseniz de dikdörtgen olarak görsel kullanımı yapabilirsiniz. Dikdörtgen gönderi paylaşımlarında fotoğraf boyutları 1200 x 630 px iken kare paylaşımlarda ise görsel boyutları 1200 x 1200 px olarak belirlenmektedir.

Facebook Hikaye Boyutları

Birkaç yıldır kullanılmaya başlanan Facebook hikaye özelliğinde yapılan paylaşımlar 9:16 boyutlarında olmaktadır. Görsel paylaşımlarında ise hikaye bölümü 1080 x 1920 px ölçülerine uyumluluk göstermektedir.

2024 Instagram Görsel ve Video Boyutları

Intagram kullanımı gerek ülkemizde gerek ise yurt dışında son dönemler giderek artmaktadır. Artan kullanıcı kitlesi de markaların daha fazla kişiye ulaşımında oldukça önemli olmaktadır. Bu alanda profil fotoğrafı, gönderi, hikaye ve reels gibi alanlarda paylaşımlar yapılabilmektedir. Tüm bu alanların ise farklı görsel boyutları bulunmaktadır.

Profil Fotoğrafı Boyutları

Instagram profilinizde kullanacağınız ürün boyutlarının 1:1 boyutlarında yani kare olması gerekmektedir. Görsel boyutu ise 110 x 110 px olabilmektedir.

Instagram Gönderi Boyutları

Instagram paylaşım alanlarından birisi olan gönderi bölümünde paylaşım şekilleriniz kara, dikey ya da yatay olabilmektedir. Kare gönderi paylaşımlarında görsel boyutu 1080 x 1080 px dir. Ancak bu bout istenildiği takdirde ayarlardan 1200 x 1200 px olarak da değiştirilebilmektedir. Yatay görsel boyutları ise 1080 x 566 px olmalıdır. Dikey paylaşımlarda ise görsel boyutu 1080 x 1250 px olmalıdır.

Instagram Hikaye Boyutları

Instagramın en aktif şekilde kullanılan özelliklerinden birisi ise hikayeler olmaktadır. Hikaye paylaşımlarında görsel boyutlarına uyulması gerekmektedir. Hikayeler kısmında yapılan paylaşımlarda görsel boyutlar 9:16 oranına uygun yani 1080 x 1920 px ölçülerinde olmalıdır. Ayrıca video ve fotoğraf paylaşımında kullanılan görsellerin dosya boyutunun ise 4 gb geçmemesi gerekmektedir.

Instagram Video ve Reels Boyutları

Instagramda yapılan video ve reels paylaşımları profil hesabınızda yer alan ilgili alanda görüntülenmektedir. Bu nedenle bu tarz paylaşımlarınızın hem kapak fotoğrafı seçiminde hem de görsel boyutlarına uyma konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir.

Reels ve video paylaşımlarında gönderilerinizin 9:16 oranına uyarlanması ve 1080 x 1920 piksel boyutlarında olması gerekmektedir. Ayrıca profilinizde ve keşfet de görünümde dikkat çekmesi için uygun bir kapak fotoğrafı seçmeniz gerekmektedir.

2024 Twitter Görsel Boyutları

Twitter platform üzerinden yapılan paylaşımlarda belirli bir karakterde yazılar yazılmasına izin vermektedir. Bunun haricinde görsel kullanımlarında da profil fotoğrafı, kapak fotoğrafı ve paylaşım görseli boyutlarında da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Twitter Kapak Fotoğrafı Boyutları

Twitter profilinizde görüntülenecek olan kapak fotoğrafınızın JPG, GIF ve PNG formatlarında olması gerekmektedir. Ayrıca kullanılacak olan görsellerin ise 1500 x 500 px ölçülerinde olması gerekmektedir.

Twitter Profil Fotoğrafı Boyutları

Profil fotoğrafı kullanımında kullanılacak olan görselin 1:1 oranında yani kare şeklinde olması gerekmektedir. Ayrıca kullanılacak olan twitter görsel boyutlarının 400 x 400 px olması gerekmektedir. Bu görsel boyutları platform içerisinde 200 x 200 px olarak görünmektedir.

Twitter Paylaşım Görseli Boyutları

Twitter birçok alanda etkin kullanılan bir sosyal medya platformudur. Milyonlarca kişiye ulaşım potansiyeli olan platformda yapmış olduğunuz paylaşımlarda kullanabileceğiniz görsellerin 1024 x 512 px boyutlarında olması gerekmektedir.

2024 Pinterest Görsel Boyutları

Son dönemlerin popüler sosyal medya platformlarından olan Pinterest görsel boyutları konusunda belirli kurallara uyulması gereken bir platformdur. Bu alanda profil fotoğrafı ve pin alanında paylaşılan görsellerin belirli kurallarda olması gerekmektedir.

Pinterest Profil Fotoğrafı Boyutları

Profil fotoğrafı kullanımında pinterest 1:1 ölçülerinde yani kare fotoğraf kabul etmektedir. Bu alanda kullanılacak olan görsel boyutları ise 165 x 165 px olmalıdır.

Pinterest Pin Boyutları

Pinterest hesabınızdan yapacağınız paylaşımlarda kullanacağınız pinler için 3 farklı boyut seçeneği bulunmaktadır. Pinterest standart pin boyutları 600 x 900 px, Pinterest uzun pin boyutları 600 x 1260 piksel ve Pinterest kare pin boyutları ise 600 x 600 pikseldir.

2024 Linkedin Görsel Boyutları

Linkedin özellikle iş dünyası tarafından kullanılan bir sosyal medya platformu olarak dikkat çekmektedir. Bu platformda kullanıcıların büyük çoğunluğunu iş yerleri ve çalışanlar oluşturmaktadır.

Dolayısı ile de platform üzerinden yapılan paylaşımların büyük bölümü iş ağırlıklı olmaktadır. Buna rağmen profil fotoğrafı ve görsel paylaşımlarında belirli sınırlamalar bulunmaktadır.

Linkedin Profil Fotoğrafı Boyutları

Linkedin platformunda iki tür hesap bulunmaktadır. Bunlardan birincisi şirket hesabı bir diğer ise çalışan hesabıdır. Bu iki profil türlerinin de görsel boyutları farklı olmaktadır. Kişisel hesaplarda kullanılan linkedin görsel boyutları 400 x 400 px iken şirket hesaplarında kullanılan görsel boyutları ise 300 x 300 pxdir.

Linkedin Profil Fotoğrafı Boyutları

Linkedin platformunda açılabilen iki tür hesapta da kapak fotoğrafları için farklı kurallar uygulanmaktadır. Kişisel hesaplarda kullanılan kapak fotoğraflarında 1584 x 396 px iken şirket hesaplarında ise fotoğraf boyutları 1536 x 768 px olabilmektedir.

Linkedin Paylaşım Görseli Boyutları

Linkedin paylaşımlarında görsel paylaşımı yapılacak ise görselin 1104 x 736 ölçülerinde hazırlanması gerekmektedir.

2024 Youtube Görsel Boyutları

Video içerik paylaşım platformu olarak dikkat çeken Youtube video içeriklerinde genel bir sınırlama kullanmazken görsel kullanımlarında belirli sınırlar ve kurallar uygulamaktadır. Bu alanda kanal kapak fotoğrafı, profil fotoğrafı ve video kapak fotoğrafı gibi alanlarda kurallara uygun görseller kullanılması gerekmektedir.

Youtube Kanal Profil Fotoğrafı Boyutları

Youtube kanalınızda kullanacağınız profil fotoğrafının mutlaka kara ve 800 x 800 px ölçülerinde olması gerekmektedir.

Youtube Kapak Fotoğrafı Boyutları

Youtube görsel boyutları konusunda uyulması gereken bir diğer görsel ise kapak fotoğrafı olmaktadır. kapak alanında kullanılacak görsel boyutu 2560 x 1440 px dir. Bu görsel bilgisayardan girişlerde 2560 x 453 px olarak telefondan girişlerde ise 1546 x 423 px olarak görüntülenmektedir.

Youtube Video Thumbnails Boyutları

Youtube videolarında kullanılacak küçük resim yani thumbnails görsel boyutları 1280 x 720 px ölçülerinde olmalıdır.

Ajans.io sosyal medya danışmanlığında tüm sosyal medya kanallarında profesyonel bir görünüme sahip olmanız için gerekli kurallara uygun görseller kullanmaktadır.