SEO, arama motoru optimizasyonunun kısaltılmış halidir. SEO kelimesinin açılımı ise Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu demektir. Arama sonuçlarında daha iyi konumda olabilmek için yapılan işlemlerin genel ismidir. Bir internet sitesi arama sonuçlarında ne kadar iyi bir konumdaysa o kadar çok ziyaretçi alır ve aynı zamanda bir o kadar da satış yapar. Günümüzde arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak gerçekten çok önemli bir etkendir. İşlek bir caddede dükkan sahibi olmak yerine arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak sizlere daha çok katkı sağlar.

SEO Gerçekten Gerekli midir?

Bu sorunun cevabı aslında çok basit, evet SEO gerçekten gereklidir. Peki SEO neden gerekli? Hadi gelin bu sorunun cevabını verelim. Örnek verecek olursak oyuncak satışı yapan bir internet siteniz var. Satış yapabilmeniz için mağazanıza yani internet sitenize ziyaretçilerin gelmesi gerekmektedir. Ziyaretçilerin sitenizi ziyaret edebilmesi için “oyuncak” yazıldığında sizin sitenizin arama sonuçlarında çıkması gerekmektedir. SEO uyumlu bir internet siteniz yoksa ne yazık ki arama sonuçlarında çıkmanız çok ama çok zor olacaktır. Arama sonuçlarında çıkabilmek için SEO uyumlu bir internet sitesine sahip olmanız gerekmektedir. İşlek bir caddede ki bir dükkanı günde ortalama 400-500 kişi ziyaret etmektedir. Tabii bu sayı dükkanınızın konumuna göre değişmektedir. İnternet ortamında eğer arama sonuçlarında ilk sırada çıkan bir internet sitesine sahipseniz günlük ortalama minimum 1000-2000 arası ziyaretçi alacaksınızdır. Daha fazla ziyaretçi demek daha fazla potansiyel müşteri demektir. Potansiyel müşteri ise kazanç demektir. Yani kısacası işlek bir caddede dükkan sahibi olmak yerine arama sonuçlarında ilk sırada çıkan bir internet sitesine sahip olmak daha avantajlıdır.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Dünya üzerinden en çok kullanılan arama motoru Google’dır. Arama motorları nasıl çalışır başlığımızda referans olarak Google’ı kullanacağız. Dünya’nın en çok kullanılan arama motoru Google olduğu için sitemizi Google’a göre optimize etmemiz gerekmektedir. Peki Google’ın çalışma mantığı nasıl işlemektedir? Google ve benzeri arama motorlarının çalışma mantığı, kullanıcıya en iyi sonucu sunmaktır. Örnek verecek olursak siz “doğal ürünler” diye bir arama yaptınız. Google sizin karşınıza “futbol topu” sonucu çıkarmaz, Google sizin karşınıza “doğal ürünler” ile alakalı sonuçlar çıkartır. Yani siz internet siteniz için “doğal ürünler” adı altında içerik yani makale üretirseniz Google bunu tarayacaktır. Bu tarama sonucu indexleyecek ve arama sonuçlarında makalenizi listeleyecektir. Google makalenizi bazen beşinci sayfanın sonunda bile listeleyebilirken bazen ilk sayfada listeleyebilir. Bu makalenizin konusunun rekabet oranı ile orantılıdır. Yani siz “facebook” adı altında bir makale üretirseniz bu makaleniz büyük ihtimalle listelenmeyecektir bile. Bunun sebebi “facebook” kelimesinde rekabet oranının çok fazla olmasıdır. Makale yazarken odağınız makalenizin içeriği olsun. Makaleniz mutlaka ama mutlaka kullanıcıya bir fayda sağlasın. Google kullanıcının bir makaleden faydalanıp faydalanamadığını algılayabiliyor. Eğer kullanıcılar makalenizden faydalanabilirse Google bunu algılayacak ve sizleri arama sonuçlarında üst sıralara yerleştirecektir.