SEO başarısını etkileyen birçok faktör bulunur. Kullanıcıların bunu keşfetmesi için bilgi sahibi olması gerekebilir. Birçok web sitesi sahibi bu konuda SEO uzmanlığı hizmeti vererek web sitelerinin iyi noktalara gelmesini sağlar. SEO başarısını etkileyen faktörler arasında ilk olarak iyi hedeflenmiş içerik yer alır. Web sitenin amacı ve konusuna göre hazırlanan içerikler kullanıcılar için site içerisinde daha fazla vakit geçirmek adına daha iyi bir verimlilik oluşturur. Site içerisinde yer alan birbiriyle benzer içerikler ve kategorilere uygun olarak hazırlanan içerikler kullanıcıların ilgisini çekebilir. Kullanıcıların ilgisini çeken ne kadar içerik varsa sitede geçirilen vakit daha fazla olabilir.

Özgün İçeriğin Önemi

SEO uyumlu bir içeriğin olmazsa olmaz kritik faktörü özgün içeriktir. Hazırlanan makalelerin hiçbir şekilde kopya içerik olmaması gerekmektedir. Arama motorlarında kopya içerikler asla yayınlanmaz ve bu SEO açısından web sitenin olumsuz etkilenmesine neden olur. Bu nedenle web sitesine bir yazı alındığında özgünlük kontrolü yapılabilir. Özgünlük kontrolünü yapabilmek için kullanıcılar çeşitli internet ve forum siteleri üzerinden yazıları özgünlük testine sokabilir. Özgün içeriğin olmasının yanı sıra her içeriğin güncel olması önemlidir. Örnek olarak bilgi verici makalelerde 10 yıl öncesinde yer alan bir kaynak kullanılırsa bu durum aynı şeyleri tekrar etmeye girer. Bu nedenle yazarlar daima güncel kaynaklardan bilgi almalı ve bunu yorumlamalıdır. Kopya içeriğin oluşmaması için aynısı yazılmamalıdır. Bununla alakalı test için ücretli olan internet sitelerinden özgünlük kontrolü yapabileceğiniz gibi ücretsiz olarak belirli kelime hacminde olan yazıların özgünlük kontrolünü yapabilirsiniz.

Web site Hızı ve Mobil Cihazlar

SEO uyumlu makalelerin başarısını etkileyen faktörler arasında web siteleri ilgilendiren unsurlar bulunur. Bu unsurlardan en önemlisi web sitesi hızıdır. Her kullanıcı siteye girerken oldukça seri bir şekilde içeriğin karşısına çıkmasını ister. Bazı internet sitelerinde ortaya çıkan reklamlar ve sitenin yavaş açılması kullanıcıların siteye girişte siteden soğumasına neden olabiliyor. İçeriklerin cazibesini kaybetmemesi ve kullanıcıların hala içeriği görmek istemesini sağlamak için olabildiğince hızlı bir şekilde siteye giriş yapılabiliyor olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bir web sitesine giriş yapabilmek için artık yalnızca bilgisayarların kullanılmasına gerek kalmaması gerekiyor. Günümüzde mobil cihazlar üzerinden internet sitelerine giriş yapılabiliyor. Web sitelerin mobil cihazlarla uyumlu bir şekilde çalışması SEO açısından olumludur. Kullanıcılar akıllı telefonlar üzerinden veya tabletler üzerinden web sitelerine giriş yapabiliyor olması gerekir. Web sitelerine mobil cihazlar üzerinden giriş yapıldığında her türlü işlem bilgisayarda yapılabildiği gibi yapılabiliyor olması gerekir. Herhangi bir işlev ve kullanışlılık farkının olmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra siteye girerken her kullanıcının güvenli bir siteye giriş yapması önemli bir husustur. Her sitenin bir SSL sertifikasının olması bu anlamda SEO işlemlerine katkı sağlar.