SEO'nun başyapıtı olan arama motoru Google tarafından 2005 yılından bu yana tanımlanan Nofollow ve Dofollow link, web sitelerinin ilk sıralarda yer almasını isteyen webmaster kişiler için önemli bir terimdir. Spam bağlantılarla baş etmek adına bu terimler, link verme çeşitleri olarak tanımlanır. Peki Dofollow ve Nofollow etiketi nedir?

Google ve benzer arama motorları botları, web sitelerde gezerken birçok kaynak kod içerisinde yer alan yönlendirmelere göre hareket eder. Bu da onların hem link değerlerini inceletir ve linkleri etiketleriyle beraber kullanan, referans gösteren web sitelerde önemli şekilde Google botlarının yönlendirmesinde de yardımcıdır. Dofollow ile Nofollow link sistemi de bunlardan biridir.

Web sitesi içerisinde verilen link sistemi içerisinde, detaylarda a href etiketinde rel =”dofollow” şeklinde bir yönlendirme yer alıyorsa, bu link içerisinde yer alan web site adresinin, linki veren sitenin kefil olduğunu gösteren, güvenli olduğu ve buna göre tavsiye ettiği şekilde Google botları tarafından yorumlanır. SEO açısından puanlama sistemine göre Dofollow link kazanmak, birçok yönden büyük katkı sağlamaktadır. Bu nedenle günümüzde Google'da. yükselme açısından Dofollow olarak link kazanmanın anlamı ve artısı çoktur.

Nofollow link ise, Dofollow anlamının tam tersi olarak yorumlanır. Web sitede bir link Nofollow olarak tanımlandığında, bu paylaşılan linkten sorumlu tutulmak istemediği ve paylaşım yapılsa da pek önemli olmadığını, Google arama motorlarını buna göre yönlendirdiği bir etikettir. Kendi sitenizden başka bir siteye rel Nofollow link verirken, ilgili siteye kefil olmadığınızı söyleyerek paylaştığınızı arama motoru botlarına yansıtmış olursunuz.

Nofollow ve Dofollow Etiketinin SEO’ya Etkisi Nedir?

Seo çalışmalarını yönetirken güvenerek Dofollow link verdiğiniz bir site düşünün. Bu siteyi siz kefil olarak linkin arama motorları dahil kullanıcıları yönlendirdiğiniz bir yazı içeriğinde, bir süre sonra ilgili link içerisinde eğer istemediğiniz şekilde spam içerik, istenmeyen içerikler varsa bu durumda Dofollow yönlendirme yapan sitenin de güvenilir diye yönlendirdiği siteden dolayı Google tarafından ceza alması kaçınılmazdır. Bu nedenle yapacağınız Dofollow yönlendirmelerde bu hususlara dikkat etmelisiniz.

Kendiniz için alacağınız link çeşitlerinde de, backlink açısından yapılan çalışmalar amacıyla aldığınız link türlerinin SEO’ya katkısı olması için Nofollow değil Dofollow olmasına önem verin. Bu sayede arama motoru optimizasyonu açısından çalışmalarını olumlu katkısı olmasını da görmeye başlarsınız.

Ne Zaman Nofollow Kullanılır?

Önceliği düşük olan her site içi linkler dahil olmak üzere Nofollow kullanımı yapabilirsiniz. Örneğin sitenizde çeşitli şekilde site haritası, hakkımızda, iletişim gibi gereksiz ve önceliği pek olmayan sayfalarda siz de Nofollow link verebilirsiniz. Bunun dışında metin reklamlar, tanıtım yazıları tipi reklamlar aldığınızda, bunların içerisinde eğer link varsa direkt olarak Nofollow link çıkışı verebilirsiniz.

Google backlink olarak saymayacağı için buna göre bu linklere dikkat etmek gerekir. Ancak Yahoo arama motorunda backlink olarak sayılır. Nofollow linkler, Google tarafından sevilir ve bazen Nofollow link çıkartarak SEO’ya katkısı olması beklenir.

Siteye SEO açısından da mutlaka talep edilir. Nofollow link, Google motorları tarafından takip edilerek kullanılır.

Dofollow Link Faydaları Nelerdir?

Birçok Nofollow link alacağınıza az sayıda Dofollow link kullanmak yararlıdır. SEO puanlarınıza etki eder, Google’da yükselmenizde katkı sağlar. Dofollow link, verecekseniz eğer kendi siteniz olarak karşıdaki siteye güvenilir olduğunu işaret edersiniz, bir nevi kefil olduğunuzu da arama motorlarına söylemiş olursunuz. Bu nedenle eğer karşıdaki site kalitesiz olursa, size de bu eksi puanın yansıyacağını unutmayın.

Farklı bir açıdan bakıldığında, Dofollow link aynı kategoride olan siteler üzerinden alındığında yararı fazladır. Eğer farklı içeriklere sahip sitelerden alınırsa, pek etkisini göremeyeceğiniz gibi olumsuz olarak da SEO’yu etkileyeceğini unutmayın. Bu nedenle Dofollow etiketi kullanmak istediğinizde, gün geçtikçe sitenize olumsuz katkısı olacağına Nofollow etiketli ancak aynı içerikte olan sitelerden link almak her zaman bir adım daha ön plana çıkartacaktır sizleri. Bu sebeple aynı içeriklere sahip sitelerden Dofollow link faydalıdır, farklı içeriğe sahip sitelerden Dofollow almak yerine aynı içerikte sitelerden Nofollow link almak daha da etkilidir.