Günümüzde her sitenin güzel bir şekilde kullanıcılara sunulması gerekir. Özellikle görsel olarak etkileyici olması kullanıcılar için olumlu bir hava yaratır. Kullanıcı dostu web tasarımı oluşturulması web tasarım unsurlarıyla birlikte mümkündür. Bunun için bazı faktörlere dikkat etmek gerekir. Kullanıcı dostu web tasarımı oluşturulurken gerekli olan grafiklerin ve metinlerin belirli bir düzen içerisinde yer alması gerekmektedir. Kullanıcılar siteye ilk baktığı zaman aradığı kategorileri ve içerikleri bulması gerekir. Bu nedenle web tasarımın site içerisinde dengeli bir şekilde yer alması önemli bir husustur. Web tasarımında bazı ana hatlarla oluşturulacak olan çalışmalar kullanıcı dostu olması için gereken unsurlardır. Web tasarımında kaliteli bir çalışma gösterilmesi ve kullanıcı odaklı bir örnek oluşturulabilmesi için bazı unsurlara dikkat etmek gerekir.

Navigasyon

Web tasarımda mimari oldukça önem taşır. Web tasarım işlemlerinde menüler v tüm navigasyon araçlarının web sitesinde nasıl var oldukları dikkate alınarak oluşturulması gerekir. Kullanıcılar için daima verimli bir tasarımın oluşturulması birincil hedef olmalıdır. Ayrıca kullanıcılar site içerisinde ihtiyaç duyduğu bilgilere sahip olması için gereken ortamın yaratılması gerekmektedir. Sitenin içerisine giriş yapan her kullanıcının rahat bir şekilde site içerisinde hareket edebiliyor olması gerekir.

Multimedya

Web tasarımda ayrıca bazı videoların ve seslerin bulunması siteye olumlu bir hava katar. Kullanıcıların içeriklerle alakalı bilgileri daha çabuk kavramasına yardımcı olabilir. Multimedya araçlarının site içerisinde kullanılabiliyor olması kullanıcıların sitede daha fazla vakit geçirmesi için teşvik eder. Bunun için kullanıcıların site içerisinde vakit geçirebilmesi için içeriklerin uygun düzende olması ve video, ses uyaranlarının kullanılması gerekmektedir.

Uyumluluk

Günümüzde özellikle internet sitelerine çeşitli cihazlar üzerinden giriş yapabilmek mümkündür. Özellikle kullanıcılar açısından ilgili web sayfasının görünümünün kalitesini arttırmak diğer cihazlarda önem taşır. Web tasarım oluşturulurken birden fazla tarayıcıda aynı performansı almak gerekir. Bu nedenle ona uygun tasarımlarda bulunabilmesi gerekir. Yalnızca farklı tarayıcılar değil farklı işletim sistemlerinde aynı unsurların çalışabiliyor olması gerekmektedir. Kullanıcılar farklı işletim sistemleri üzerinden giriş yaptıklarında aynı işlemleri yapabiliyor olmalıdır. Bunun için gerek mobil cihazlar gerekse farklı işletim sistemlerinde web sitelerinin sorunsuz bir şekilde çalışabilecek tasarlamaya sahip olması gerekmektedir.

Teknoloji

Web tasarım işlemleri uygulanırken bazı tasarımcıların teknolojilinin ilerlemesinden bihaber olması olumsuz durum yaratabilir. Bu nedenle tasarımcıların her zaman profesyonel web tasarımı için uygulamak üzere oldukları unsurları taze bilgilerle hafızasına alması gerekir. Web tasarım için uygulanarak olan gerekli yenilikler için daima hazır olunmalıdır. Yeniliklerin web tasarımda uygulanması gereken özgürlüğü tasarımcılara sağlar.

İnteraktif

Web tasarım oluşturulurken tasarımda daima bir kullanıcı yorumları alanının ayrılmış olması gerekir. Bu şekilde kullanıcı katılımını arttırmak ve gereken etkileşimi sağlamak için belirli bir alan oluşturulmuş olur. Ziyaretçilerinizi site içerisinde aktif tutmak için gerekli unsurları devreye alabilirsiniz.