İntihal Nedir? İntihal Türleri Nelerdir?

Yazılı içerik ya da görselleri kapsayan intihal, yasal olarak bir suç kabul edilmektedir. Bu nedenle hazırlanan metin ve görsellerin tamamen özgün olmasına özen gösterilmelidir. Özellikle tez yaparken ya da web sitesine özel bir içerik hazırlarken intihal yapılmamalıdır.

Çeşitli intihal programları kullanılarak metnin ya da görselin intihal raporunun çıkarılması mümkündür. İçerik tamamen hazırlandıktan sonra intihal raporu çıkarılması, ne kadar benzersiz olduğunun öğrenilmesine yardımcı olmaktadır.

İntihal Nedir?

Kasıtlı ya da habersiz olarak yapılan eylemler, telif hakkıyla sonuçlanabilmektedir. Bu eylemlerden biri de metin ya da görsel içeriğinde bir başkasına ait olan ibarelerin bulunmasıdır. İntihal de metinlerin farklı metinlerden alınarak veya metinlere benzetilerek oluşturulması anlamına gelir. Metinlerde, intihaller kopya ya da benzerlik yüzdesi olarak belirlenmektedir.

Başka bir yerde paylaşılan tüm metinler, intihal programları tarafından tespit edilerek metin içerisinde kopya olarak ortaya çıkar. Üniversite eğitimlerinde tez yazarken intihal olmaması, web sitesine içerik hazırlarken de diğer sitelerden intihal yapılmaması oldukça önemlidir. Benzer cümle ya da görseller, alıntı belirtilmediği sürece yasal suç oluşturabilmektedir.

Dolayısıyla hazırlanan tüm metin benzersiz olmalı, kopya içerik bulundurulmamalıdır. Ajans.io da SEO içerikleri, Google ADS Reklamları hazırlayarak web sitelerine benzersiz metinler reklamlar iletmektedir. Bu metinler tamamen özgün içerik olduğu gibi arama motorlarında daha üst sıralarda görülmeye yardımcı olmaktadır.

Metni değiştirmeden kullanmak ya da yapılan bir çalışmayı farklı cümlelerle ifade etmek, en sık başvurulan intihal yöntemleridir. Bu nedenle intihal nedir sorusu sorulduğunda akla gelen ilk durum, çalıntı ya değiştirmedir. Fakat kişinin kendisine intihal yapması gibi farklı durumlar da söz konusudur. Yapılan çalışmalarda intihal olmaması içinse özenli olmak ve mutlaka özgün cümleler kullanmak gerekmektedir.

İntihal Türleri Nelerdir?

Yalnızca kopyala yapıştır yapmak intihal değildir. Kaynaklardan yapılan alıntı şekline kadar pek çok konuda intihal çıkabilmektedir. Bu nedenle metnin içeriği olduğu gibi alıntı yaptığınız biçim de oldukça önemlidir. En yaygın olarak yapılan intihal türleri aşağıda yer almaktadır.

 • Öz intihal
 • Otomatik intihal
 • Global intihal
 • Kopya – yapıştır
 • Mozaik intihal
 • Yanlış alıntı
 • Toplu intihal
 • İskelet intihali
 • Cümle değiştirerek yapılan intihal

Öz intihal, kişinin daha önce kendisi tarafından yapılan bir çalışmanın yine kendisi tarafından yeniymiş gibi yayınlanmasıdır. Kopyala – yapıştır intihal türü, bir metnin doğrudan kullanılması durumudur. Cümle değiştirerek yapılan intihalse, başkası tarafından hazırlanan bir metnin içindeki cümlelerin değiştirilmesidir. Metin bütünü başkasına ait olduğu için bu durum intihal olarak kabul edilmektedir.

Global intihal, bir başkasının çalışmasını çalma durumudur. Kişinin kendisine aitmiş gibi yayınladığı bu çalışma, oldukça önemli bir intihal türüdür. Mozaik intihalse, başkalarının eserlerinin parça parça alınması ve yeni bir eser oluşturulmasıdır.

İçeriğin ya da eserin ana hatlarının çalınarak yeni bir metin oluşturulması da iskelet intihali olarak tanımlanmaktadır. Başkasının çalışmaları kaynak göstermeksizin alınırsa, bu durum çalıntı olduğu gibi aynı zamanda kaynakça intihali olarak da kabul edilir. Kaynakçanın yanlış belirtilmesi de intihale girmektedir.

İntihal Neden Önemlidir?

Herhangi bir metnin veya görselin izinsiz şekilde kullanılması intihale neden olmaktadır. Kişinin, başkasına ait içerikleri kendisinin gibi kullanması da yasal değildir. Ancak özellikle resmi işler için hazırlanan metinlerin benzersiz olması gerekmektedir.

İçeriğin güvenilir olduğunun anlaşılması, yazarın gerçek fikirlerinin fark edilmesi gibi nedenler dolayısıyla da intihal oldukça önemlidir. Akademik çalışmalardaysa intihal oranının yüksek olması, hazırlanan tezin geçersiz sayılmasına neden olabilmektedir.

İntihal Neden Yapılmamalıdır?

Farklı türleri olduğundan dolayı bilerek ya da bilmeden intihal yapılabilmektedir. Benzer çalışmalar yapan kişiler de hazırladıkları içerikler dolayısıyla kopya gibi sorunlarla karşılaşabilmektedir. Ancak daha önce hazırlanan bir metin ya da görselin yeniden yapılması, o işin orijinal olmadığını göstermektedir.

Dolayısıyla web sitelerine içerik yüklerken de intihallerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Ajans.io web sitemiz, web tasarım ve SEO hizmeti vererek web sitelerinin en özgün içeriklere sahip olmasına yardım etmektedir.

İntihalden Kaçınmanın Yolları

İntihalden kaçınmak için birbirinden farklı tekniklerden yardım alınabilmektedir. Ancak intihal yapmamak bir başkasının sözleri ve fikirleri kullanılmamalıdır. Eğer farklı içeriklerden yardım alınacaksa doğru bir biçimde kaynak göstermeye ve cümleleri değiştirmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca intihalden kaçınmak için aşağıdaki yöntemlerden yardım alınabilmektedir.

 • Birden fazla kaynak araştırmak,
 • Kaynakları doğru biçimde adlandırmak,
 • Metni bireysel olarak ifade etmek,
 • Konunun değinilmemiş yönlerine vurgu yapmak,
 • Doğrudan ve dolaylı olan alıntıları göstermek,
 • Sayısal verilerde ve grafiklerde kaynak belirtmek,
 • Metnin tamamını kullanmak yerine özetlemek,
 • Kelimelerde ya da cümlelerde tırnak işareti kullanmak.

İntihalden kaçınmanın en kolay yolu, kişinin tüm çalışmayı kendisinin hazırlamasıdır. Önceki çalışmalardan ya da başkasının eserlerinden yardım alınmamasıdır. Fakat özellikle akademik eser hazırlanırken pek çok kaynak kullanılmaktadır.

Bu açıdan, kaynakçanın nasıl kullanıldığına dikkat edilmesi ve doğru şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Web sitelerine hazırlanan içeriklerdeyse % 100 özgün olması için diğer sitelerin metin akışından uzak durulmalıdır.

İntihal Raporu Nasıl Çıkarılır?

Kişinin cümleleri tek tek araştırarak intihal raporu çıkarması oldukça zordur. Ancak intihal başka yöntemlerle de belirlenebilmektedir. Bunun için internette yer alan ücretli ve ücretsiz intihal programları tercih edilebilmektedir. Hemen hemen aynı sonuçları veren bu programlar, metnin tamamının kısa sürede taranmasını sağlamaktadır. Ajans.io içerikleri, benzersiz olduğundan dolayı intihal raporundan % 100 özgün sonucunu almaktadır.

Ücretsiz İntihal Programı

Özellikle öğrencilerin en çok tercih ettiği ücretsiz intihal programı, metnin internette taranmasını sağlar. Dolayısıyla başka bir eserde ya web sitesinde kullanılan kopya içerikler kısa sürede belirlenir. Metin uzunluğuna bağlı olarak birkaç seferde rapor çıkarılması mümkündür. Ücretsiz uygulamalarda çoğunlukla kelime limiti bulunmaktadır.

İntihal programlarında kopya ya da benzer cümle ve kelimeler gösterilmektedir. Böylece kullanıcılar metinlerini düzenledikten sonra yeniden rapor oluşturabilmektedir. Sorunun nerede olduğu anlaşılabildiği için çalışmalar daha kolay şekilde tamamlanabilmektedir. Yapılan değişimlerde yeniden intihal çıkıyorsa, kişinin kaynağı ya da içeriği daha benzersiz ve doğru şekilde düzenlemesi gerekmektedir.

Ücretli intihal programları, yapılan intihalleri daha ayrıntılı biçimde göstermektedir. İntihalin görüldüğü eser ya da intihal nedeninin görülmesini sağlamaktadır. Ancak bu programların pek çoğu ücretsiz şekilde de hizmet vermektedir. Günlük rapor sınırı ya da kelime sınırı olsa bile çalışmaların kolayca tamamlanmasına yardımcı olmaktadır.

Üstelik programı beğenen kişiler satın alarak daha ayrıntılı intihal raporları oluşturma şansı elde etmektedir. Bazı ücretsiz programlar, diğer dillerde de intihal kontrolü yapılabilmesini sağladığı için oldukça avantajlıdır.

İntihal Yapmamak İçeriği Nasıl Etkiler?

Özgün bir içerik oluşturmak için intihal yapmamak gerekir. Benzersiz içeriklerse okunurluğu arttırır, dikkat çekici olur ve ticari sitelere daha çok müşteri çeker. Özellikle anahtar kelime kalıplarıyla zenginleştirilen metinler SEO hizmeti verir. Bu sayede web sitesi, arama motorlarında da daha üst sıralara çıkarılmış olur.

İntihal yapılmayan içerikler, çalışma sahibine olan güvenirliği de arttırmaktadır. Kişinin yaptığı işe özen gösterdiğini ve gereken emeği verdiğini kanıtlamaktadır. Kopya içeriklerse güven kırdığı gibi bir suç teşkil etmektedir.

Dolayısıyla basit bir çalışmada bile kopya içerik kullanmaktan uzak durulmalı, mutlaka intihal raporu çıkarılmalıdır. Web sitesi tasarımlarını intihalden uzak tutmak içinse Ajans.io tercih edilmelidir.