Günümüzde diğer adı yeni medya olarak tabir edilir. Ürün ve hizmetleri internet kullanıcılarına pazarlanması olarak denebilir. Özellikle günümüzde internetin yaygın hale gelmesi ve potansiyel müşterilerin internet üzerinde bulunması internet reklamcılığını ön plana çıkarmaktadır. Günümüzde internet reklamcılığı çok etkili bir yöntemdir. Birçok markanın ve firmanın kullanmak istediği reklam seçeneklerinin başında gelir. Günümüzün en etkili reklamcılık mecrası sosyal medyalar, internet siteleri ve daha birçok platform olabilir. Bu nedenle reklam veren kişiler için muhteşem bir geri dönüş almak bu tür mecralarda mümkündür. Kullanıcılar internet reklamcılığında birçok reklam tipi üzerinden reklamlarını verebilir. Arama motoru reklamcılığı, video reklamcılığı, görüntülü reklamlar veya mobil uygulama reklamları gibi reklam tiplerinde reklamlar verilebilir. Günümüzde birçok reklam veren sosyal medya mecralarını tercih edebilmektedir.

İnternet Reklamcılığı Avantajları

Reklam veren kişi sayısının her geçen gün artmasıyla birlikte birçok kullanıcı tarafından tercih edilen internet reklamcılığının çok sayıda avantajı bulunmaktadır.

  • İnternet reklamcılığı tamamen sanal ortamda gerçekleşir. Bu anlamda tamamen çevre dostudur ve herhangi bir zararı yok denebilir.
  • İnternet reklamcılığında istediğiniz zaman dilimlerinde yayınlama işlemlerini yapabiliriniz. Ayrıca esnek olduğu için reklam yayındayken dahi düzenleme yapabilir ve metin içeriğini düzenleyebilirsiniz.
  • İnternet reklamcılığında hazırlık süresi çok kısa sürer. Diğer reklam türlerinde olduğu gibi saatler boyunca düşünmeye gerek yoktur.
  • İnternet reklamcılığının en önemli avantajı bir grafiğin elinizde bulunmasıdır. Reklamlarınızın kaç kişi tarafından görüldüğünü anlayabilir ve buna göre bir rapor ve analiz alabilirsiniz.
  • Geleneksel reklamcılık türleri arasında yer alan TV, Radyo ve gazete gibi türlere göre internet reklamcılığının maliyeti oldukça düşüktür. Uygun paketlerle dahi reklam verilebilir.
  • İnternet reklamcılığı üzerinden müşterilerinizi tanımak için reklamlar verebilirsiniz.
  • İnternet reklamcılığında ön plana çıkan avantajlardan birisi geniş kitlelere olan ulaşımdır. İnternette yer alan milyarlarca kişiye görüntülenebilecek potansiyel olduğu için reklam verenlere muhteşem bir ortam sunar.
  • Reklam verenler bu alanda çalışma yaparken özellikle cinsiyete göre, yaşa göre ve konuma göre birçok hedefleme seçeneğine göre reklamlarını sunabilir. Gereken hedefleme yeteneklerini sonuna kadar kullanabilir.
  • İnternet reklamcılığında kullanıcılar ödemelerini kredi kartıyla ve havale gibi ödeme yöntemleriyle kolaylıkla ödemesini yapabilir.

İnternet Reklamcılığı Dezavantajları

İnternet reklamcılığında bu kadar fazla avantajın olması dezavantajın olabileceği gerçeğini değiştirmiyor. İnternet reklamcılığında yer alan dezavantajlardan birisi yalnızca internetin hedeflenebiliyor olmasıdır. İnternet üzerinde yer alan kullanıcılar yalnızca sizin belirlediğiniz noktalarda reklamlarınızı görebilir. İnternet üzerinden verilen ürünle alakalı reklamlarda müşteri adayları özellikle sizin ürününüzü yakından inceleyemez. Bu nedenle reklam veren görüntülü veya video reklam tiplerini tercih etmek durumunda kalabilir. Ayrıca günümüzde internete duyulan güven sorunu halen devam etmektedir. Kullanıcıların olası bir olumsuzlukla karşı karşıya kalma korkusu kullanıcıları geriye itmektedir. Bu durum internet reklamcılığı için bir dezavantaj olabilir.