Web sitelerinin arama motorlarında ön sıralarda yer alması ve daha fazla kullanıcıya erişmesi için SEO çalışmaları oldukça önemlidir. SEO çalışmaları web sitelerinde olduğu kadar kullanıcıların yaptıkları aramada daha iyi sonuçlara ulaşması için oldukça önemlidir.

Arama motorları kullanıcılarına arama sonuçlarında en iyi sonucu ulaştırmak için teknolojinin her gelişmesinden faydalanmaktadır. Bu anlamda geliştirilen uygulamalar ile arama motorları kullanıcılara aramaları sonucunda en iyi eşleştirmeleri getirmektedir.

Google kullanıcılarına en iyi sonuçları getirmek için rankbrain olarak adlandırılan bir yapay zeka uygulaması kullanmaktadır. Bu yapay zeka ile kullanıcıların yapmış oldukları aramalar geçmiş aramaları da dikkate alınarak otomatik olarak düzeltilmektedir. Yapay zeka ile insan davranışları çok iyi bir şekilde analiz edilerek yazdıkları haricinde yazmayı düşündükleri de kullanıcıların karşısına getirilmektedir.

Google Rankbrain Nedir?

Google gerek web sitelerine gerek ise kullanıcılarına en iyi sonuçlar ile hizmet vermek için kendisini sürekli geliştirmektedir. Bu anlamda SEO çalışmaları denilince ilk akla gelen rankbrain kullanıcıların aramalarını düzelterek en iyi sonuçları sunduğu bir yapay zeka uygulamasıdır. Geliştirilen bu yapay zeka Google a kullanıcıların arama sonuçlarını en iyi şekilde getirmesinde yardımcı olmaktadır.

Gelişmiş bir makine öğrenimi sunan rankbrain Google’ın geçmiş dönemlerde cevaplandıramadığı arama sonuçlarını analiz ederek kullanıcıların yapmış oldukları aramaları tahmin ederek en iyi sonucu karşısına getirmesini amaçlamaktadır. Bu program sayesinde Google kullanıcıların arka plandaki arama niyetlerini analiz ederek onlara en alakalı sonuçları getirmesini sağlamaktadır. Bu sayede kullanıcılar aradıklarını daha kısa sürede bulabilmektedir. Buda kullanıcı memnuniyetini artırmaktadır.

Google Rankbrain Nasıl Çalışır?

2015 yılında geliştirilerek kullanıma alınan rankbrain Google tarafından kullanıcıların arama sorgularında uygulanan üçüncü sıralama ölçütü olarak işlem görmektedir. Rankbrainin geliştirilme amacı Google tarafından daha önce cevaplandırılamayan aramaların oranının azaltılması ve kullanıcıların niyetini daha iyi algılamaya çalışmaktır.

Kullanıcılar tarafından dünya genelinde Google da her gün milyarlarca farklı sorgu yapılmaktadır. Yapılan sorguların büyük bir bölümü Google sisteminin genel algoritması ile uyumlu olarak cevaplandırılmaktadır. Ancak ortalama %15 civarında her gün özgün sorular ile kullanıcılar arama yapmaktadır. İşte, bu özgün sorularda rankbrain devreye girerek gün içinde yapılan sorgular ile yapılan özgün sorgu eşleştirilerek en uygun arama sonuçları kullanıcıya sunulmaktadır.

Rankbrain Çalışma Prensibi Nedir?

Kullanıcılar arama motorlarında bir sorgu yaptıklarında yaptıkları arama ile ilgili web sitelerine ulaşmak istemektedir. Bu nedenle kullanıcıya en iyi sonucu vermek için geliştirilen rankbrain oldukça ilgi görmektedir.

Rankbrain geliştirme sürecinde milyonlarca kelime matematiksel olarak yazılarak bilgisayar sisteminin algılayabileceği hale getirilmiştir. Bu sayede kullanıcıların yazdığı kelimeyi değerlendiren sistem kullanıcılara en iyi sonucu getirmektedir.

Rankbrain kelimeler ile kelime öbeklerini eşleştirme konusunda eşsiz bir beceriye sahiptir. Bu özelliği sayesinde de kullanıcı deneyimini geliştirerek eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Geliştirilen bu uygulama sayesinde kullanıcılar yapmış oldukları aramalar sonunda gereksiz web siteleri ile uğraşmamaktadır.

Buda istedikleri web sitelerini kısa sürede bulmalarını sağlamaktadır. Ajans.io olarak SEO çalışmalarında rankbrain algoritmasına uygun geliştirmeler yaparak sitelerinizin daha çok kullanıcıya ulaşmasını sağlamaktadır.

Rankbrain Sisteminin Kullanım Amacı Nedir?

Google tarafından geliştirilen rankbrain sisteminin kullanım amacı kullanıcılar tarafından arama motoru üzerinden yapılan karmaşık sorgulamaları düzenleyip, daha yönetilebilir hale getirerek en uygun sonuçları kullanıcılara ulaştırmaktır. Bu sayede alışılmadık sorgulamalar sonucunda bile en iyi sonuçlar kullanıcılara getirilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre arama motorları üzerinden her gün ortalama 3 milyardan fazla sorgu yapılmaktadır. Yapılan bu sorgulardan 500 milyona yakını ilk defa yapılan sorgulamaları oluşturmaktadır. İşte rankbrain bu alanda ortaya çıkarak yapılan yeni sorgulamalarda en iyi sonuçları kullanıcılara ulaştırmaya çalışmaktadır.

Geliştirilen bu uygulama sayesinde hem kullanıcılar nezdinde hem de içerik üreticileri nezdinde Google önemli bir yer tutmaktadır. Rankbrain sayesinde kullanıcılar aramalarının sonucunda en iyi sonuçları almaktadır. Web siteleri ise daha fazla içeriğini kullanıcılara ulaştırabilmektedir.

İçerik Pazarlamada Rankbrain Sisteminin Yeri ve Önemi

Web sitelerinin dünya genelinde online alanda kendisini göstermek ve kullanıcılara içeriklerini göstermesi için içerik pazarlama oldukça önemlidir. İçerik pazarlama konusunda web reklamları önemli bir yer tutarken en önemli konuların başında ise SEO çalışmaları gelmektedir. Google arama motorları arasında en önde gelenlerden birisidir. Bu sebeple Google tarafından kullanılan algoritmalar içerik pazarlamada oldukça önemli olmaktadır.

Rankbrain Google tarafından kullanılan üçüncü sıralama ölçütü olarak dikkat çekmektedir. Kullanıcı odaklı gibi görünse de aslında içerik pazarlama içinde önemli ir konu olmaktadır. Web sitelerinin içeriklerini düzenlerken SEO çalışmalarında rankbrain algoritmalarına göre içeriklerini düzenlemeleri daha fazla kullanıcıya erişmelerine imkan tanımaktadır.

İçerik pazarlamada üreticilerin içeriklerinin kullanıcıların beklentilerini karşılaması gerekmektedir. Aynı zamanda kullanıcı taleplerine eksiksiz yanıt verilmesi gerekmektedir. İçeriklerin mutlaka SEO odaklı hazırlanması gerekmektedir.

İçerikleri üretirken sadece anahtar kelime odaklı olmaktansa eş anlamlı kelimelere de odaklanmak gerekmektedir. Algoritmanın içeriği görmesi için şema işaretlerinin kullanılması gerekmektedir. Kısacası içeriklerin daha fazla kişiye ulaşması için doğru, kapsamlı ve anlaşılır olması oldukça önemlidir.

Rankbrain Sisteminden Hangi Siteler Faydalanabilmektedir?

Rankbrain kullanıcı deneyimlerini geliştirmek maksadı ile oluşturulmuş bir sıralama sistemidir. Yapay zeka kullanıcıların aradıkları kelimeler ile birlikte daha iyi sonuçları onlara sunmak için eş anlamlı kelimeleri ve kelime öbeklerini de tarayarak kullanıcılara sunmaktadır.

Ajans.io olarak SEO çalışmalarında rankbrain algortimalarını göz önüne alarak içeriklerin düzenlemesini ona uygun hale getirmekteyiz. Bu sayede sadece anahtar kelime seçimi değil uygun kelimelerin seçimine de yardımcı olmaktayız.

Rankbrain sayesinde kullanıcılara aramaları sonucunda daha doğru içerikleri hazırlayan daha anlaşılır içerik üreticileri önerilmektedir. Yani rankbrain ile kullanıcılara SEO odaklı daha kapsayıcı içerik üreten web siteleri aramaları ile farklı arama sonuçlarında da önerilmektedir. Bu sayede de web siteleri daha fazla kullanıcıya önerilebilmekte ve ziyaretçi sayılarını artırabilmektedir.

Rankbrain diğer algoritmalara kıyasla daha uzun kuyruklu aramalar için geliştirilmiştir. Bu nedenle web sitelerinin içeriklerinde anahtar kelime seçimlerinde uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulundurmaları oldukça önemli olabilmektedir.

RankBrain Sistemine Uygun İçerik Üretmek

Ajans.io olarak web sitelerinizin daha fazla kullanıcıya ulaşabilmesi öncelikli amacımızdır. Daha fazla kullanıcıya ulaşan web siteleri ile birlikte sitelerin sunduğu ürün ve hizmetler de daha fazla kişiye ulaşmaktadır.

Ajans.io olarak ürettiğimiz içeriklerde rankbrain algoritmasına uygun içerikler üreterek daha fazla kullanıcıya ulaşılmasına imkan sunmaktayız. Bunun içinde içeriklerin daha net, anlaşılır ve kapsayıcı olması konusunda uzmanlarımız gerekli çalışmaları yapmaktadır.