İnsanlar bulunduğu yerleri tarif etmekte zorlanabilir. Whatsapp, bu sorunu ortadan kaldırmak için konum paylaşımı özelliğini getirmiştir. Yalnızca birkaç işlemle harita üzerindeki ya da mevcut alandaki konumun karşı tarafla paylaşılabilmesi mümkündür. Üstelik bu özellik işletme hesapları tarafından da kullanılabilmektedir.

Whatsapp Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

Bireysel ya da grup sohbetlerinde kullanıcıların konumunu Whatsapp üzerinden göndermesi mümkündür. Kendi harita sistemi olduğundan dolayı Whatsapp, Google Haritalar ile bağlantılı değildir. Hem şu anda bulunan adresi hem de farklı bir yeri göndermek mümkündür.

Cep telefonu veya tablet üzerinden konum paylaşma işlemi yapmak mümkündür. Bunun için ilk olarak cihaz ayarlarından Whatsapp ayarlarını açarak konum paylaşma seçeneğini aktif hale getirmek gerekir. Ardından konum ekleme nasıl yapılır sorusunun cevabı aşağıdaki adımlardan alınabilmektedir.

 • Uygulamaya giriş yaparak istenilen bir sohbet açılmalıdır.
 • Ekle seçeneğinden konum yazısına tıklanmalıdır.
 • Mevcut ya da şimdiki konum seçeneğine dokunulmalıdır.
 • Mevcut konum için paylaşılmak istenen süre seçilmelidir. (15 dakika – 8 saat)
 • İsteğe bağlı olarak yorum ekleyerek göndere basılmalıdır.

Mevcut konumu paylaşırken cihaz konumunun açık olmasına özen gösterilmelidir. Daha iyi bir sonuç için WİFİ ve mobil veri birlikte açılabilmektedir. Süresi dolan ya da mesajdan silinen konumlarınsa paylaşımı durdurulmuş olacaktır.

Whatsapp İşletme Hesabında Konum Nasıl Paylaşılır?

İşletme hesaplarında konum bilgisinin bulunması oldukça önemlidir. Müşteriler, adres bölümünde yer alan bilgiler sayesinde işletmeye daha güvenilir bir biçimde yaklaşır. Hesaplara Whatsapp konum ekleme nasıl yapılır sorusu için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.

 • Adres alanını açılır ve düzenle yazısına tıklanır.
 • İşletme adresi alanına dokunulur.
 • İşletme adresi eksizsiz bir biçimde girilir ya da haritadan konum belirlenir.
 • Haritada konumu güncelle yazısına tıklanarak adres güncellenir.
 • Bitti yazısına tıklanır.
 • Kaydet yazısına basılır.

Haritada konum güncelleme işlemi girilen adres bilgisini değiştirmez. Yalnızca işletmenin harita üzerindeki konumun değiştirilmesini sağlar. Bu nedenle adresin doğru ve eksiksiz şekilde girilmesi oldukça önemlidir.

Harita üzerinden konum seçerken de tam adresin seçildiğinden emin olunmalıdır. Aksi takdirde müşteriler yanlış bir adres bilgisiyle karşılaşabilir. Beraberinde güven sorunları da ortaya çıkabilmektedir.

iOS ve Android Whatsapp Konum Ekleme Arasındaki Farklar

Hem Android hem iOs, Whatsapp üzerinden konum paylaşımına izin verir. Ancak her iki işletim sisteminde de konum eklemek için farklı adımları takip etmek gerekir. İki cihazda da öncelikle Whatsapp açılmalı ve bir sohbete tıklanmalıdır.

Andorid kullanıcıları sağ üst köşede yer alan ataş simgesine dokunmalıdır. iPhone telefonlardaysa sol alt köşede yer alan artı simgesine tıklanmalıdır. Daha sonra iki cihazda da konum yazısına tıklanarak süreli ya da süresiz konum gönderme işlemleri yapılabilmektedir.

iOS ve Android arasındaki farklardan biri de bağlı olunan harita servisleridir. Google haritalar farklılık gösterse bile Whatsapp haritaları her iki cihazda da benzer şekilde çalışır. Dolayısıyla gönderilen adresler aynı görünür, konumla ilgili olmayan küçük sapmalar dışında herhangi bir sorun yaşanmaz. Üstelik her iki cihazda da işletme hesabından ve durumdan paylaşım yapılabilmektedir.

Whatsapp Harita Üzerinden Konum Ekleme

Harita üzerinden adres ekleme ya da gönderme işlemi yapılabilir. Bunun için Google Haritalar açılarak bir adres seçilebilir ve paylaş tuşuna tıklanarak istenen sohbete iletilebilir. Ancak Whatsapp haritasından da belli bir yerin konumunu paylaşmak mümkündür.

Konum ekleme işlemini ataş ya da + tuşuna basarak yapmak gerekir. Üstte çıkan harita üzerinden paylaşılmak istenen yer seçilerek gönder tuşuna tıklanabilir. Ayrıca aşağıda çıkacak listeden de uygun olan konumun seçilip gönderilmesi mümkündür.

Whatsapp Şimdiki Konum ve Mevcut Konum Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kullanıcılar en çok şimdiki ve mevcut konum arasındaki farkları anlamakta zorlanır. Ancak iki konum arasındaki fark temel olarak zamandır. Şimdiki konum, istenen adresin gönderilmesi ve sınırsız süre boyunca sohbette durmasıdır.

Mevcut konumsa kişinin hareketlerini bile gösteren anlık bir konum sistemidir. Bu sistem, süreli olduğundan dolayı göndermeden önce istenen sürenin seçilmesi gerekir. Şimdilik Whatsapp ta konum gönderme süreleri 15 dakikadan 8 saate kadar değişmektedir.

Kısacası, içinde olunan bir yeri sınırlı süre paylaşmak için mevcut konum seçeneği tercih edilmelidir. Mevcut konum, cihaz konumu açık olduğu sürece kullanıcının yerinin gösterilmesi için işe yarar. Şimdiki konumsa yakında, uzakta ya da farklı bir yerde bulunan adresin doğru şekilde paylaşılmasına yardımcı olur.

Whatsapp Durumuna Konum Eklenebilir mi?

İstenilen herhangi bir konumu Whatsapp durumunuza da ekleyebilirsiniz. Bu işlem hem bulunduğunuz yeri hem de söz konusu olan bir adresi herkesin görüntülemesini sağlar. Dolayısıyla herkesle ayrı ayrı paylaşmak yerine Whatsapp durumuna konum ekleme daha kolay ve vakit kazandıran bir işlemdir. Hızlı bir şekilde durumunuza konum eklemek içinse aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

 • Uygulamayı açarak durum sekmesine girilir.
 • Kamera ya da “+” simgesine tıklanması gerekir.
 • İstenen video ya da fotoğraf çekilir ya da galeriden seçilir.
 • Üst kısımda yer alan emoji simgesinden konum seçeneğine tıklanır.
 • Harita üzerinden konum seçilerek paylaş seçeneğine tıklanır.