Günümüz bilgisayar dünyasında, arama motorlarında SEO sisteminizi geliştirmek isterken, çok daha iyi SEO uygulamalarını takip etmenize yardımcı olacak olan pek çok farklı araçla tanışacaksınız.

Bu kapsamda, web sitenizin bulunduğu, Google hesabınızı kontrol etmek için her aracın kendi yetenekleri bulunmaktadır ve hepsi de kişiye farklı türde veriler elde etmek için benzersiz şekillerde kullanım sağlamaktadır.

Bu kadar çok araçla, her birini kullanmanın en iyi yollarını öğrenmek de bu konuda son derece önemlidir. Bu durumda neyse ki, html sayfaları üzerinden, araçları çözmeyi kolaylaştıracak bir dizi kılavuz ve öğretici bulunmaktadır.

Screaming Frog

Günümüzde, piyasada en iyi bilinen SEO araçlarından biri de Screaming Frog'un olmaktadır. Son zamanlarda pazarlamacılar uzun süredir Screaming Frog'u nasıl iyi bir şekilde kullandıklarından bahsetmektedir.

Screaming Frog, her seviyede, sunucu performansına göre pazarlama kampanyası için inanılmaz derecede etkili olan ücretsiz ve ücretli araçlara sahip olmaktadır. Sitenizi optimize edebilmek için çok büyük avantaj sunmaktadır. Bu özel yazılım, denetim yapılmadan önce bir fırsat olarak düşünülmektedir.

Aynı zamanda çok sık kullanılan bu program masaüstünde bir setup olduğundan ötürü istediğiniz herhangi bir sitede çalıştırmanız mümkün olmaktadır. Bunun üzerine sitelerde doğru bir şekilde yapılan işleri kolayca görebilirsiniz. Ayrıca tüm bunlara ek olarak, kendinize çok büyük oranda gelişim alanları da belirleyebilirsiniz.

Screaming Frog Nedir?

Bir aracın SEO uygulamalarınızı geliştirmenize neden yardımcı olabileceğini ve onu nasıl verimli bir şekilde kullanabileceğinizi öğrenebilmeniz için Screaming Frog kılavuzu en iyi seçeneklerden biri olmaktadır. Screaming Frog, farklı pazarlama araçları ve hizmetleri sunan bir şirkettir. Bunun yanında çok iyi bilinen araçları, screaming frog SEO spider'dır olmaktadır.

Kurulumu yapmak için de SEO Spider aracılığıyla işlem yapılmaktadır. SEO Spider da doğru donanım, depolama ve bellek kullanımı sayesinde çok fazla sayıda URL taraması da yapmaktadır. Bunun yanında bir internet sitenizde, domain uzantısında sunucu performansına göre, bu yardımcı araç ile çok fazla karşılaşılan problemler hızlı bir biçimde tanımlanır.

Aynı zamanda çok kullanışlı bir araç olmasından ötürü de en fazla kullanılan araçlar arasında yer almaktadır. Genelde işlevsel olarak da size çok fazla sayıda veri sağlamakta, tanımladığı her bir öğenin de sonuçlarını detaylı bir şekilde açıklamaktadır.

Screaming Frog'da Yer Alan Araçlar

Genel olarak, öncelikle Screaming Frog'un sunduğu farklı hizmetler bulunmaktadır. Bu kapsamda da bir pazarlama şirketine sahip olan ve çalışan web siteleri ya da iş sonuçları iyileştirmek istenildiği zaman Screaming Frog yardımcı olur. Bu kapsamda da müşterilere çeşitli hizmetler sunmaktadır. Bunlar;

 • Arama Motoru Pazarlaması
 • Sosyal medya pazarlamacılığı
 • Teknik SEO denetimleri içerik pazarlama ve üretimi
 • Dijital halkla ilişkiler
 • Bağlantı kurma dönüşüm oranı optimizasyonu
 • Analitik danışmanlık çalışması

Bunların tümü en iyi SEO tabanlı pazarlama şirketlerinin üstün olduğu alan adı olmaktadır. Screaming Frog tüm bu alanlarda hizmet sunmaktadır. Kendi başınıza bu alanları yapmayı öğrenmek yerine uzman bir şirketten yardım almak saha uygun olacaktır.

Screaming Frog SEO Ürünleri

Genelde çok sık kullanılan bu araç, hafif sürümde ve tam lisans sürümünde mevcuttur. Lite sürümü yerinde sınırlamalara sahiptir. Ücretsizdir, fakat sadece 500 URL'yi taramakla sınırlıdır. Aynı zamanda yapılan entegrasyon ve özelleştirme miktarında da bazı kısıtlamalar olmaktadır. Bu nedenle aracın bazı yönlerinin sınırlı olduğunu da göreceksiniz.

Araca tam bir erişim isteniliyorsa da daha fazla URL'ye sahip sitelerde çalıştırabilmek amacındaysanız, bunun yerine tam lisansa gitmek istenecektir. Bu lisansın da yıllık bir ücreti bulunmaktadır, fakat bu kilitsiz yeteneklere ihtiyacınız olduğu zaman da bu fiyata değer.

Tam lisans sürümünün en büyük avantajlarından biri de Google analytics, Google search console un kullanımında entegrasyon yeteneğidir. Tüm bu verilerin birbirine bağlanmasıyla SEO Spider aracı daha da güçlü şekle gelir. Aynı zamanda, sunucu performansına göre tarama hızını ayarlar ve tam lisansla aynı taramaları daha basit bir şekilde kaydedebilir ve yeniden yükleyebilirsiniz.

SEO İçin Screaming Frog Nasıl Kullanılır?

SEO araştırması, optimizasyonu ve daha fazlası için SEO spider aracının nasıl kullanılacağına ilişkin resmi Screaming Frog eğitimi almanız gerekmektedir. Genelde bu araçla yapılabilecek pek çok farklı şey bulunmaktadır, kontrol gerçekleştirebilirsiniz ve buna bağlı olarak da ilk başta sadece birkaç temel tekniğin üzerinden geçmek gerekir.

Toplam site taramasıyla bu işleve başlayın. Sayfanın üst kısmında yer alan yapılandırma menüsüne tıklayın. Menüden örümcek seçeneğini tıklayın. Sitenizde daha eksiksiz bir görünümünü elde etmek için de tüm alt alan adlarında tarayı tıklayın, fakat daha tarama hızını daha yüksek oranda yapmak için ilk başta CSS, resimler, Javascript ve diğer kutuları tıklamadan bırakmanız gerekir.

Screaming frog's spider ile bağlantıları kontrol edebilirsiniz. SEO uygulamalarınızı geliştirmek için bu aracı kullanmanın bir başka yolu da onunla bağlantılarınızı kontrol etmek olacaktır. Bu durumda taranacak bir internet sitenizde, yapılandırma menüsüne tıklayın.

Örümcek, CSS, resimler, Javascript, Flash ve alt alanlar dışındaki her şeyin işaretini kaldırın. Taramayı başlatın ve tamamlanana kadar bekleyin. Tarama bittiğinde, tüm bağlantıları tıklayın. Buradan, önemli bağlantı bilgilerinin yanı sıra bağlantıların bir CSV'si de dışa aktarılır.

Screaming Frog Faydaları

Genelde bu aracın kullanımı, yazım ve çalışan html sayfaları üzerinden çok kolay ve kullanışlı olmaktadır. Etkili bir kullanım olduğu zaman da çok daha kuvvetli performans artışı yakalamak da mümkün olmaktadır.

Bunun yanında kullanıcıların kendi tercihlerine bağlı olarak, ayarlama yapabilmeleri ile de net bir görünüm sunulmaktadır. Bu durumda çok büyük avantaj sağlamaktadır. Önemli avantajları;

 • En başta kullanıcı dostu olmaktadır.
 • Sahip olduğu şeffaf arayüzü ile çok büyük fayda sağlar.
 • XML site haritasının oluşmasına olanak sağlar.
 • Geçersiz bağlantıları anında tespit eder ve 500 hatalarıyla da mücadele ederek, bu durumun ayıklanmasını ve çözümünü kolaylaştırır.
 • JavaScript bakımından da zengin web sitesinin endekslenmesi sağlamaktadır. Aynı zamanda 200 yanıt koduna sahip olmaktadır.
 • Bir web sitesi üzerinde url lerin adlandırılmasına avantaj sağlayacak özelliklere sahip olmaktadır.

Screaming Frog Görevleri

İnternette yer alan bütün web siteleri, kişilerin kendilerini kolay bir şekilde bulabilmeleri için üretilen bazı yapay zekaları ile dizinlenmektedir. Bu uygulamalar Google tarafından özel bir şekilde geliştirilen botlar ile uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Bunun yanında bazı botlar da yapay zekanın kendisi olmuştur.

Genelde olarak internetin genelinde kendi kuralları çapında ve konumuna göre yapmış oldukları haritalama planlamaları sonucunda sitelere puan vermektedirler. Verilen bu puanlar da kişilerin zamanla aradıklarını kolay bir şekilde, keşfettiği her bağlantıyı bulabilmeleri konusunda kendi geliştirdikleri sistemlerde yerleşimlerini sağlamaktadır.

Geri planda da pek çok bileşenin ayrı bir şekilde kontrol edilerek, yerleşim yapılmış olduğu bot uygulamaları, belirli olmayan zamanlarda bu alanda sağlayacağınız başarıların yüksek olması durumunda da temel kapsamda pek çok noktada web sitesini en yukarılara taşır.

Sitenizde de sıra ile sayfa dizini, site haritası, içerikler, görseller sınıflandırır ve bu kapsamda taramalar yapar. SEO alanında çok büyük başarı sağlayan sitelerde gelirler çok fazla artmaktadır.