Kırık link, broken link ya da dead link olarak da bilinen bozuk bağlantı, hata sayfasına yönlendiren bir bağlantıdır. Bir web sitesindeki kırık linklerin SEO ve güvenilirliğini olumsuz etkilediği görülmektedir.

Kırık link tanımı, bozuk bağlantı olarak sayfa bulunamadı görselini görüntüleyen boş bir sayfaya veya 404 hata sayfasına yönlendiren bir bağlantı olmaktadır. Bu kapsamda Ajans io hem teknolojik özellikleri hem de sağladığı bilgi ve öneriler ile kırık link sorununa en iyi çözümü sağlayan hizmetler sunmaktadır.

Web Sitenizdeki Kırık Linkler

Kırık linkleri tespit etmek çok önemlidir çünkü bunlar web siteniz için zararlı olmaktadır. Bu kapsamda Ajans io hizmetleri kapsamında kırık link kontrolü sağlanmaktadır. Çünkü kırık linkler 404 hatalarına ve mesajlarına dönüştüğü için kullanıcı deneyimine zarar verir.

Edinme oranınızı ve dönüşüm oranınızı olumsuz etkileyebilirler, ancak hemen çıkma oranınızı da önemli ölçüde artırabilirler. Aynı zamanda, Google gibi arama motorları, hata sayfalarını bakımsız sayfalar ya da siteler olarak da kabul eder. Bu nedenle, web sitenizin SERP'lerdeki konumu üzerinde de olumsuz bir etkiye sahiptirler.

Paletli botlar ayrıca bozuk bağlantıları tarayamaz ve dizine ekleyemez. Bu nedenle, onu içeren sayfalar SEO açısından otomatik olarak cezalandırılacaktır. Kötü bir kullanıcı deneyiminin de itibarınızı doğrudan etkilediğini unutmayın. Bu nedenler bu linkleri tespit etmeniz çok önemlidir.

Kırık Linki Gösteren Hata Kodları

Bir sunucunun bozuk bir bağlantıyı bildirmek için gönderebileceği bazı hata kodları şunlardır:

 • 404 Bulunamadı: sayfa ve kaynak sunucuda mevcut değildir.
 • 400 Hatalı İstek: ana bilgisayar sunucusu, sayfanızın URL'sini anlamıyordur.
 • Geçersiz ana bilgisayar adı: bu ada sahip sunucu mevcut değil veya erişilebilir değildir.
 • Hatalı URL: URL kötü bir şekilde formüle edilmiştir (eksik parantez, gereksiz eğik çizgiler, kötü protokol vb.)
 • Geçersiz HTTP yanıt kodu: sunucu yanıtı, HTTP özelliklerini ihlal ediyordur.
 • Boş: Ana sunucunun döndürdüğü yanıtlar "boştur", içerik veya yanıt kodu içermez.
 • Zaman aşımı: HTTP istekleri, bağlantı kontrolü süreçlerinde birden çok kez zaman aşımına uğramıştır.
 • Sıfırla: Ana bilgisayar sunucusu bağlantıları keser. Ya yanlış yapılandırılmıştır ya da aşırı yüklenmiştir.

Kırık Link Nasıl Tespit Edilir ve Düzeltilir?

Genel olarak çoğu kişi, kırık link nasıl düzeltilir sorusunu merak etmektedir. Sitenizdeki kırık linkleri tespit etmek, bulmak ve düzeltmek için bazı araçları kullanmanız gerekmektedir. Bunlar;

 • Kırık Bağlantı Denetleyicisi- Broken Link Checker,
 • W3C Bağlantı Denetleyicisi- W3C Link Checker
 • Xenu Link Sleuth- Xenu Bağlantı Dedektifi
 • Screaming Frog SEO Spider- SEO Örümcek

Google arama konsolu, bozuk köprü metni bağlantılarını da tanımlar, ancak genellikle daha az kapsamlıdır. Kırık linkleri kolayca tespit edebilirsiniz. Bu süreçten sonra, size 4 olasılık sunulmaktadır.

 • Silmek: özellikle artık var olmayan web sayfalarına işaret ediyorlarsa bu işlemi yapabilirsiniz.
 • Düzeltme: bir sonlandırma, yeniden yönlendirme veya başka bir hata varsa bunları düzeltebilirsiniz.
 • Saklamak: işaret ettikleri sayfalar geçici olarak kullanılamıyorsa bunları saklayın.
 • Değiştirmek: geçerli bir sayfaya işaret eden bir bağlantıyla değişim yapabilirsiniz.

Ajans io hizmetleri ile web sitesi yapısını değiştirdiyseniz, dahili bağlantılarınız için yeni bir adrese yönlendirme oluşturun. Bu kapsamda Ajans io web sayfaları bağlantılarınızın bozuk olmadığından ve ziyaretçilerinizi bir hata sayfasına yönlendirmediğinden emin olmak için, sitenizi düzenli olarak kontrol etmenizi sağlamaktadır. Kırık link hem iç hem de dış bağlantıları ilgilendirmektedir.

Kırık Link Ortaya Çıkma Nedenleri

 • Web sitesi sahibi yanlış bir URL girmiştir.
 • Sitenizin URL yapısı yakın zamanda değiştirilmiştir.
 • Yönlendirmeler olmadan, yapılan işlemler, 404 hatasına neden olur. Harici site artık kullanılamıyor ise çevrimdışı veya kalıcı olarak taşınmıştır. Bağlantılar, taşınan veya silinen içeriğe yönlendirilmektedir.
 • Sayfa, bozuk öğeler (HTML, CSS, Javascript) içeriyordur. CMS eklentilerinden kaynaklanan parazit de bulunmaktadır.
 • Güvenlik duvarı veya coğrafi konum kısıtlamaları da dışarıdan erişime izin vermez.
 • Bütün bu nedenler Ajans io hizmetleri ile en kısa sürede çözüme kavuşmaktadır.

Kırık Linkler SEO İçin Neden Önemlidir?

Genel olarak kırık link, Google arama sıralamalarınız üzerinde ve arama sonuçlarında çok büyük etkiye sahiptir. Ancak genel SEO'nuz üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Tek bir sayfada çok fazla kırık link olması, bir web sitesinin ihmal edildiğini veya terk edildiğini gösterebilir.

Kırık linkler, bir sitenin kalitesini değerlendirmek için Google sürecinin değerlendirme kriterlerinin bir parçası olarak yer almaktadır. Bununla birlikte, kırık linkleri tespit etmek için bu linkleri sürekli izliyorsanız veya Google sitenizde yeni bir sorun tespit edildiğini size bildirdiğinde bunları düzeltirseniz, web sitenizin kalite düzeyini korumasını sağlarsınız.

Kırık Linklerin Web Sitenize Olumsuz Etkileri

Kullanıcı deneyimi ölü bir linkin etkisini anlamanızı gerektirir. SEO sıralamasını etkileyen önemli bir unsurdur. Arama motoru algoritmaları değiştiğinde, bunun nedeni birincil hedeflerinin daha iyi arama ve kullanıcı deneyimi sağlamaktır. Kırık linklerin varlığı arama motorları için sorun teşkil etmeyebilir ancak gerçek bir kullanıcı sitenize göz attığında bu kadar bağışlayıcı olmayabilir ve itibarınız ister istemez zarar görür.

Hemen çıkma oranına sahip olmak da bir veya daha fazla kırık linkin varlığından ötürü olmaktadır. Ziyaretçilerinizin vereceği kararlar web sitenizin kullanılabilirliğine, deneyimine, yüklenme süresine ve içeriğine bağlıdır. Sitenizde kırık linkler varsa ve ziyaretçi aradığı bilgiye ulaşamıyorsa başka bir siteye gidecektir.

Bir ziyaretçi sitenizde ne kadar az zaman harcarsa, hemen çıkma oranı o kadar yüksek olur. Bu nedenler link yapısının ve özelliklerinin anında tespit edilmesi çok önemlidir. Bu aşamada Ajans io kırık link önleyici çalışmaları ile en uygun hizmetleri sunmaktadır.

Web Sitenizdeki Bozuk Linkler

Kırık tespit etmenin en kolay ve hızlı yolu, SEOptimer'i kullanmak ve bu tür bağlantıların varlığını ortaya çıkarıp çıkarmadığını görmek için raporunu kontrol etmektir. Google Search Console tarayıcıları, web sitenizdeki sorunlu alanları belirlemenize ve link kontrolü yapmanız yardımcı olabilir. Sitenizdeki bir sayfa bozuksa, bu araç size haber verir.

Harici bağlantıları değil, yalnızca sitenizin URL'lerini gösterdiğini ve tarama hatalarına öncelik verildiğini unutmayın. URL'ler önemli değilse, linklerin tespit edilmesi kapsamında hatalar arama sonuçlarınızı etkilemez. Bu süreçte Ajans io hizmetleri en geniş teknolojik özellikleri ve bilgi birikimleri ile en doğru yönlendirmeyi yapacaktır.

Web Sitenizdeki Kırık Linkleri Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Her hafta ne kadar içerik ürettiğinize göre, kırık linkleri kontrol etmek için her ay bu işleme zaman ayırmanız gerekir. İster ayda bir, ister üç ayda bir veya seçtiğiniz başka bir zaman dilimi olsun, aşağıdaki en iyi önlemleri takip etmeniz gerekmektedir.

 • Google tarama hatalarını kontrol edin. 404 hataları arama konsolu, sizin için tarama hatalarına öncelik vererek bunu kolaylaştırır.
 • Gerekli olmadıkça web sitesindeki derin bağlantılardan kaçının. Derin bağlantı, ana sayfa yerine gerçek bir sayfaya bağlantı veren bağlantıdır. Derin bağlantı için diğer eşanlamlılar arasında dahili bağlantı veya bağlantı metni bulunur.
 • Bağlantı harici bir bağlantıysa, bağlantı veren web sitesine ulaşın ve bir düzeltme talep edin.
 • Bağlantıların kopması durumunda kullanıcıları yeni bir bilgi konumuna yönlendirecek yeniden yönlendirme mekanizmalarının kullanılması gerekmektedir.
 • Bozuk URL'deki içeriği yeniden oluşturun ve değiştirin.
 • Bozuk sayfayı web sitenizdeki ilgili başka bir sayfaya yönlendirin.
 • Bütün bu önleyici işlemler, Ajans io hizmetleri kapsamında en doğru şekilde uygulanmaktadır.