Reklam işletmelerin mal ve hizmetlerini müşterilerine tanıttığı ve yani müşteriler elde etmesini sağladığı bir tanıtım çeşididir. Reel işletmelerde olduğu gibi online web siteleri için de reklam oldukça önemli bir alan olmaktadır. Web siteleri için reklam hem yayınlayan alanında hem de reklam veren alanında önemli yeri olan bir araçtır.

Banner Reklam Nedir, Türleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Web sitesi reklamlarında video reklam, metin reklam ve banner reklam gibi seçenekler ile arama motorları için kullanılan anahtar kelime reklamları bulunmaktadır. Web sitelerinde en çok kullanılan reklam türü ise banner reklam olmaktadır. Gerek resim gerekse video olarak da kullanılabilen banner reklamlar ilgi çekici olması ve etkili olması ile öne çıkmaktadır. 

Banner Reklam Nedir?

Web sitesinin içine yerleştirilen tanıtım ve reklam amaçlı görsel araçlara banner reklam denilmektedir. Online alanda kullanılan banner reklam gerçek alandaki afiş, poster yada pankart gibi reklam türlerinin karşılığı olmaktadır.

Banner internet alanında en çok kullanılan reklam türü olarak öne çıkmaktadır. Web sitelerinin içerisinde özel olarak oluşturulan alanlar dahil olmak üzere hemen hemen her alana rahat bir şekilde uygulanmaktadır. 

Firmanızın ürün ve hizmetlerini hedef kitlenize ulaştırmak için uygun web sitesine ücret karşılığı direkt olarak banner reklam verebilirsiniz. Bunun haricinde online reklam platformları yaygın olarak kullanılan tanıtım araçlarından olmaktadır. Bir tanıtım aracı olarak banner reklam ile sitenize ziyaretçi çekebilir hedef kitlenize daha rahat ulaşarak satışlarınızı artırabilirsiniz. 

Bir tanıtım aracı olan banner görsel temelli bir reklam ve tanıtım ürünüdür. Genel olarak firmanızın logosunu ve tanıtımını yapacağınız ürünü ya da ürünler ile yazılı içeriklerinizi hedef kitlenize ilgi çekici görseller ile ulaştırabilirsiniz. 

Banner Türleri Nelerdir?

Yaygın olarak kullanılan bir reklam türü olarak banner bir çok farklı çeşitte olabilmektedir. Genel olarak banner reklamlar reklam verenin web adresini içerisinde barındırmaktadır. Bu sayede de reklama tıklayan kullanıcı doğrudan reklam verenin web sitesine yönlendirilmektedir. Banner reklam veren hakkındaki bilgiler ile ürünleri hakkında bilgileri içerebilmektedir. 

Reklam olarak kullanılan banner çeşitleri içerisinde farklı boyutlarda oluşabilmektedir. Genel olarak standart olarak kullanılan banner türleri haricinde özelleştirilmiş banner türleri de bulunmaktadır. Bu özellikleri ile banner reklamlar ikiye ayrılır. Standart banner türleri ve ölçüleri;

  • 300 x 250 - (Orta Boy Dikdörtgen)
  • 250 x 250 - (Kare Pop-Up)
  • 240 x 400 - (Dikey Dikdörtgen)
  • 336 x 280 - (Büyük Dikdörtgen)
  • 180 x 150 - (Dikdörtgen)
  • 300 x 100 - (3:1 Dikdörtgen)
  • 720 x 300 - (Pop-Under - Altta Açılır Sayfa) gibi ölçülerde olmaktadır. Özel reklam türleri ise istenilen ölçülerde ve şekillerde olabilmektedir. 

Banner Nasıl Yapılır?

Genel olarak görsel kullanılarak hazırlanan banner farklı programlar kullanılarak hazırlanabilmektedir. Bu anlamda ajans.io olarak profesyonel ekibimiz tarafından firmanıza özel dikkat çekici banner tasarımları oluşturarak hedef kitlenize rahat bir şekilde ulaşmanızı sağlamaktayız.

Ayrıca kendinize özel tasarımlar oluşturmak için Illustrator, photoshop, canva, pxia, banner maker pro ve google web designer gibi programları kullanarak özel bannerler oluşturabilirsiniz. 

Banner oluşturmak için kullanacağınız araçlar ile sabit resimlerden ve yazılardan oluşan banner reklamlar oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda html kodları kullanarak yada videolar kullanarak da hareketli banner tasarımları oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz banner tasarımları sayesinde ürün ve hizmetlerinizi hedef kitlenize hızlı ve kolay bir şekilde ulaştırabilirsiniz. 

Banner Nasıl Çalışır?

Fiziksel alanda verilen afiş reklamlar ya da posterler ile ürün ve hizmetleri ile kampanyalar duyurulmaktadır. Bu reklamları gören müşterilerde firmadan ürün ya da hizmet satın alımı gerçekleştirmektedir. Banner da aynı fiziksel reklamlarda olduğu gibi ürün ve hizmetler ile kampanya ya da duyuruların hedef kitleye ulaştırılmasını sağlamaktadır. 

Banner online reklam türü olarak daha geniş bir alandaki hedef kitleyi etkilemektedir. Online alanda verilen reklamlar oldukça geniş bir alanda yüksek hedef kitleye ulaşmaya imkan tanımaktadır. Banner bir reklam türü olarak yere ve zamana bağlı kalmadan yüksek hedef kitleye ulaşmanın imkanı olmaktadır. Ajnans.io geniş bir alanda hedef kitleye ulaşmanız için gerekli banner reklamları hazırlamanıza imkan sunmaktadır. 

Banner İle Ziyaretçi Çekmenin Yolları

Fiziksel reklamlarda ya da TV reklamlarında olduğu gibi banner reklam da reklamın etkili olması kalitesine bağlı olmaktadır. Banner reklamın öncelikle ilgi çekici olması gerekmektedir. Bunun için reklam olarak hazırlanan görselin göze hitap etmesi ve göz alıcı olması oldukça önemlidir. Bannerda kullanılan renklerin ve görsellerin firmanızı anlatan ilgi çekici görsellerden oluşması gerekmektedir. 

Banner reklamında diğer reklamlarda olduğu gibi görsel olarak ya da yazılı olarak kısa net ve özgün olması gerekmektedir. Kısa ve net reklamlarda akıllarda daha kalıcı olmaktadır. Banner reklam da ya da diğer reklamlarda mutlaka vermek istediğiniz mesajın net olması gerekmektedir. Hedef kitlenizde karışıklığa yol açacak karmaşalardan uzak durmanız gerekmektedir. 

Banner Reklamda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banner tasarımlarında bazı dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Dikkat edilmeyen bu noktalar sitenize ve reklam yayınlayan siteye zarar verebilmektedir. Öncelikle banner boyutlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Reklam görsellerinin site içeriklerini kaplamaması gerekmektedir. Banner reklamın sitede yer alan görsellere, yazılara, makale içeriklerine zarar vermeden onların görünüşünü engellemeyecek şekilde olması gerekmektedir. 

Banner için kullanılan html 5 kodlarının ve banner görselinin boyut olarak web sitesine zarar vermemesi gerekmektedir. Kullanılan görselin web sitesinin hızını yavaşlatmayacak şekilde olması gerekmektedir. Site hızında yavaşlamaya neden olması gelen ziyaretçilerin sitede kısa süre kalmasına neden olmaktadır. 

Banner olarak kullanılan reklamların Google ADS gibi reklam platformları ile birçok web sitesinde kullanıcı odaklı doğrudan hedef kitleye ulaşabilecek reklamlar için bannerlerın ortak kullanıma uygun olması gerekmektedir. Ajans.io olarak Google dahil olmak üzere tüm reklam platformlarına uygun ilgi çekici ve kaliteli aynı zamanda uygun bütçeli banner çözümlerini sizlere sunmaktayız.