Web sayfalarının güvenlik anahtarı olarak ifade edilmesi son derece uygun olan SSL sertifikası Secure Sockets Layer yani “ Güvenli Yuva Katmanı “ olarak ifade edilir. Web sayfanızı ziyaret eden kişilerin tüm bilgilerinin ve veri güvenliğini sağlamakta olan sertifikanın bulunması son derece önemli bir detaydır. SSL sertifikasının bulunmadığı sitelerden alışveriş yapmak ya da bu siteler üye olmak son derece sakıncalı bir durumdur. Sertifikanın yer aldığı web siteleri ise web adresini ziyaret ederek bu adresten yapılan tüm bilgi geçişlerinde kişilerin veri güvenliğini sağlayarak paylaşıma izin vermez. Kredi kartı bilgilerinden özel bilgi seçimlerine kadar tüm veriler sertifika ile güvenli bir alanda tutulur.

SSL Sertifikasını Neden Almalıyım?

Dünyada en çok ziyaret edilen arama motoru Google, SSL sertifikası ile ilgili olarak arama algoritmasını bir parçası olmasını sağladı. Özellikle 2018 yılı itibari elde SSL sertifikasına sahip olmayan web adreslerini de güvenli değil olarak işaretleme uygulamasına yer açtı. Bu uygulama sayesinde kullanıcıların korunması hedef alında. Siteniz ile ilgili olarak kullanıcının karşılaşacağı güvenli değil ibaresi site ziyaretine geçişin bir engellidir. Kimse güvenli bir alana girerek riski almak istemez. Bu sebep ile web adreslerinin SSL sertifikasına sahip olması gereklidir.

Web Adresim için En Uygun SSL Sertifikası hangisidir?

SSL sertifikası güvenli alan uygulamasına yer veriyor. Fakat güvenli alan uygulamasında belirlenen güvenlik seviyeleri vardır. EV SSL sertifikası, OV SSL sertifikası ve DV SSL sertifikaları vardır. Web sitenizde güvenlik seviyeleri için ihtiyacınız olan sertifika seçimin hangisi olduğuna karar vermeniz önceliktir. En yüksek güvenlik çemberini oluşturan ve bu sebep ile güvenli kimliği arama çubuğunda yeşil olarak sunulan EV SSL sertifikasıdır. OV SSL sertifikası ise kurumsal doğrulama olarak yer alan sertifikadır. DV SSL sertifikası alan adı doğrulama sertifikası olup web sitesi sahibinin site üzerinde de kontrole sahip olduğuna işaret eder. SSL sertifikalarının alımları ve hangi sertifikaya ihtiyacınız olduğu konusunda tüm detaylı bilgiler için ise uzman kişilerden deste alınması gerekir.