Markaların ve firmaların tanıtım ve reklamlarını paylaştıkları alanlar olan sosyal medya kanalları son derece avantaj sağlayan seçimleri içinde barındırıyor. Doğru kullanım sonrasında elde edilecek olan avantajlar elbette satış ve itibar olarak geri dönüş sağlar. Bu alanda hızlı olan tanıtım yayılımı aynı zamanda yanlış kullanım neticesinde de aynı hız ile geri döner. Yapılan yanlış bir paylaşım ya da yorum anında tepki alarak geri dönüşe neden olur. Bu ise firma ya da markanın itibarını sarsan sonuçlara sebep olur.

Herhangi bir yanlış paylaşım ya da yorum sonrasında oluşan kriz anında kolaylıkla müdahalenin yapılması gerekir. Bu işlemlerde konusunda uzman olan kişilerden destek almanız kriz yönetiminin doğru olarak yapılmasında etkili olacaktır.

Kriz Yönergeleri Oluşturma

Kriz anında tam olarak ne yapacağınız bilmeniz ve ipleri hemen elinize almanız gerekir. Kriz anında mesaj ve yorumları yanıtlayabilmek için kuralların oluşturulması gerekir. Yanlış olan bir paylaşım ya da içerik sonrasında bazen özür mesajının yayınlanması da gerekebilir. Dışardan gelen yorumlarda ise durum kesinlikle değerlendirilerek devam edilmeli. Bu durumda silme işlemi susturma olarak yorumlanarak sosyal medya üzerinde olumsuz etki yaratabilir.

Cevap Verme Hızı

Soruna sebep olan içerik ya da yazıların beklemesi sorunun devamını sağlayabilir. Bu sebep ile yönergeler doğrultusundan ideal olan işlemlere anında yer vermeniz gerekir. Kişilerden gelen sorulara anında cevap vermekte itibar için önem taşıyan bir seçenektir.

Samimiyet

Şirket ya da markanın itibarının zedelenmemesi için samimi cevaplar vermeye özen göstermeniz son derece önemli bir detaydır.

Kriz Anında Planlanmış Mesajları Takip Edin

Krize neden olan durumda kontrolün elinizde olması tek başına yeterli değildir. Bazen bu kontrol bir anda elinizden kaçabilir. Kriz anına planlanmış olan mesaj içeriklerinizin olup olmadığını kontrol edin. Bu aşamada bu yanıtlar kurtarıcı olan seçimler olabilir.

Kriz Sonrası Takip

Krizin atlatılması tek başına yeterli olmaz. Mutlaka krizin tamamen bittiğinden emin olmak için dikkatli olun. Aşılan krizden ders çıkarın. Aynı zamanda krizin saniyeler içinde büyüyebileceğini de aklınızdan çıkarmamaya özen gösterin.