Site tanıtım yazısı, müşterinin gözünde bırakılan ilk izlenimlerden biridir. Siteye verilen ismi desteklemekle kalmaz, sitenin ne işe yaradığını da gösterir. Ama bu yazı sadece sizin kimliğinizi göstermekle kalmaz. Aynı zamanda bir SEO çalışmasıdır. Yani, üstü kapalı bir reklamdır.

Site Tanıtım Yazısı Nasıl İşe Yarar ve Nasıl Yazılır?

Site tanıtım yazısı, başka bir internet sitesinden kendi sitenize bir trafik akışı sağlar. Diyelim ki internet siteniz ayakkabı satışı yaptığınız bir platform ve daha çok trafiğe ihtiyacınız var. Bu durumda bir başka internet sitesiyle anlaştınız. Bu internet sitesinin sizin internet sitenizle alakalı olması gerektiğini unutmayın. Örneklendirmek gerekirse, siz ayakkabı satıyorsanız, anlaştığınız site moda trendleri üzerine bir blog olmalı. Bu siteyi ziyaret eden bir insan, 2020 yaz ayının ayakkabı trendleriyle alakalı bir blog yazısı okurken, bu yazının içinde ''.bu tarz Oxford modellerini uygun fiyata bulabilmek için tıklayınız.'' cümlesine denk gelecek. Deminden bu sene Oxford modeli ayakkabıların trend olacağını öğrendi, onlardan birine sahip olmak ya da en azından fiyatları ve modellerin değişkenleri hakkında bir fikre sahip olmak isteyecek. Bu durumda bu yazıya tıklayacak.

Bu cümle, hem bu Moda Blog'u sitesinin içeriğine uygun, hem de sadece bir cümle değil. Aynı zamanda anahtar kelimelerden oluşmuş bir link. Müşteri bu cümleye tıkladığı zaman, link işlevini yapacak ve müşteri kendisini sizin ayakkabı satışı yaptığınız internet sitesinde bulacak. Hiçbir şey almasa bile, sitenizin trafiği çoğalacak, böylece birisi ayakkabı alımı veya sadece ayakkabı hakkında bir arama motorunda (Google, bing, yandex, vb.) arama yaptığında sizle karşılaşma olasılığı artacak.

Site Tanıtım Yazısı İçin Neler Yapmamalısınız?

Öncelikle, belirlediğiniz anahtar kelimelerin dışına çıkmamalısınız. Unutmayın, belirlediğiniz anahtar kelimeler internet sitenizin içeriğini anlatmalıdır. Sonrasında, hangi internet siteleriyle anlaşacağınızı iyi düşünmelisiniz. Sitenizin içeriğinden tamamen bağımsız bir internet sitesiyle anlaşmak işinizi zorlaştırır. Örnek olarak, eğer ayakkabı satıyorsanız, mutfak ipuçları veren bir blog ya da internet sitesi size ne derece yararlı olabilir?

Aynı zamanda bu yazının 250 kelimenin üstüne çıkmaması gerektiğini unutmayın. Uzun soluklu yazılar, müşterinin dikkatini dağıtabilir, bu durumda yine bir sonuç elde edemeyebilirsiniz.

Site Tanıtım Yazısını Özetlemek Gerekirse:

Reklamlar tarafından her yanımızın çevrili olduğu bu sanal alemde eğer para kazanmak veya içeriklerinizi daha çok insanla paylaşmak istiyorsanız, kendi reklamınızı yapabilmelisiniz. Site tanıtım yazısı, bunu yapabileceğiniz ve size oldukça faydası dokunabilecek bir yöntem. Hangimiz bir bilgisayar modeli ararken arama motorunun ilk iki sayfasından daha fazlasını kontrol ettik? Oranlar çok düşük. Bu yüzden herhangi bir arama motorunda ne kadar çok yükselebilirseniz ( Bunu da sitenize gelen trafikle, yani site tanıtım yazısı gibi yöntemlerle yapmanız gerekiyor.) başarıya ulaşma şansınız o kadar çok artıyor.