Bilişim çağına geçmekle beraber hayatımıza yeni birçok terim ve kavram gelmiştir. Son yılların en popüler terimlerinden bir tanesi ise SEO terimidir. SEO terimini kısa ve öz şekilde anlatmamız gerekirse, arama motoru optimizasyonu olarak anlatabiliriz. Bir internet sitesi bir arama motoru ile ne kadar uyumlu çalışıyorsa o site o arama motorunun her zaman göz bebeği konumunda olacaktır. Bu sayede internet sitesi arama sonuçlarında ilk sayfada ve ilk sırada çıkarak yüksek ziyaretçi sayılarına ve yüksek satış sayılarına erişebilir.

Günümüzde artık fiziksel olarak satış yapan her işletme kendini dijitale doğru taşımaya çalışmaktadır. Bunun nedeni aslında oldukça basit. İnternet ortamında müşteri sayısı çok fazla. Artık insanlar her şeylerini internetten satın almayı tercih ediyorlar. Hal böyle olunca da insanlar arama sonuçlarında en üstte çıkmak için rekabet ediyorlar.

Bu yazımızda sizler için, bu rekabette öne geçebileceğiniz çok önemli bilgiler veriyoruz. Birazdan vereceğimiz bilgileri doğru şekilde değerlendirebilirseniz internet siteniz arama sonuçlarında daha iyi bir sırada olacak, buna emin olabilirsiniz. Hadi başlayalım!

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale yazmak sanılanın aksine zor bir işlem değildir. Makalemizi SEO uyumlu yazabilmemiz için uymamız gereken birkaç basit kural vardır. Bu kurallara uyduğumuz takdirde SEO uyumlu bir makale yazmış oluruz. Hadi gelin bu kuralları açıklayalım.

Başlık

Başlık kısmı, makalemizin en önemli kısımlarından sadece bir tanesidir. Unutmayın, bir okuyucu makalenizin her zaman ilk olarak başlığını okur. Başlık kısmında uygulamanız gereken kurallara aşağıdan erişebilirsiniz.

Anahtar kelimenizi başlıkta mutlaka ama mutlaka kullanın.

Başlığınız en fazla 60 karakter uzunluğunda olsun.

Başlığınız mutlaka “H1” etiketinin içinde olması gerekmektedir.

URL

URL kısmı, SEO uyumlu makale yazmak için gerçekten önemli bir kısımdır. Örnek verecek olursak, anahtar kelimenizi “Oyun Oynamak” olarak seçtiniz. URL’niz bu şekilde olmalıdır.

https://deneme.com/oyun-oynamak

URL’niz mutlaka anahtar kelimenizi içermelidir. EK olarak URL kısmınızda tarih veya benzeri şeyler olmamalıdır. URL kısmınızda sadece makalenizin anahtar kelimesi ve başlığı olmalıdır.

Meta

Meta açıklama kısmı arama sonuçlarında hayati bir konuma sahiptir. Makalenizin arama sonuçlarında nasıl görüneceğini meta etiketler sayesinde düzenleyebilirsiniz. Meta kısmı hakkında ki kurallara alt taraftan erişebilirsiniz.

Meta başlık anahtar kelimenizi mutlaka içermelidir.

Meta açıklama anahtar kelimenizi mutlaka içermelidir.

Meta açıklama bölümü 160 karakterden fazla olmamalıdır.

Görsel

Makalenizin kapak görselinin benzersiz olmasına özen gösterin. Görseli kendiniz oluşturabiliyorsanız kendinizin oluşturmasını şiddetle öneririz. Ek olarak görsellerinizin alt etiketinde mutlaka anahtar kelimenizi bulundurun.

Makale İçi Başlık

Makalenizin içinde ki başlıkları mutlaka hiyerarşik düzende oluşturun.

H1 Etiketi – Makalenizin başlığını H1 etiketinin içine alın.

H2 Etiketi - Makalenizin alt başlığını H2 etiketinin içine alın.

H3 Etiketi – Makalenizin alt başlığının alt başlığını H3 etiketinin içine alın.

Arama motorları başlıkları bu şekilde kullanan makaleleri arama sonuçlarında daha üst sıralarda listelemektedir. Bu sayede hem SEO uyumlu bir makale yazmış olursunuz hemde düzenli bir makale yazmış olursunuz.

İçerik

İçerik kısmı SEO uyumlu makalenin en ama en önemli kısmıdır. Okurlar her şeyden önce içeriğinizi okur bunu sakın unutmayın. İçeriğiniz kesinlikle özgün bir içerik olmalıdır, kopya içerikler hiçbir zaman arama sonuçlarında listelenmez. SEO uyumlu içerik hazırlamak için altta ki kuralları uygulamanız gerekmektedir.

İçeriğiniz en az 300 kelime olmalıdır.

İçeriğinizin içinde anahtar kelimenizi %2.5-3 oranında geçirmeye çalışın.

Anahtar kelimenizi ilk paragrafta mutlaka kullanın.

İçeriğiniz mutlaka bir iç ve dış noktaya yönlendirilmelidir.

Üstte vermiş olduğumuz kurallara uyarak SEO uyumlu bir makale yazabilir ve arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilirsiniz.