Mevcut bir internet siteniz var veya dijital varlığınızı oluşturmaya çalışıyorsanız SEO terimlerini çok fazla duymuş olmalısınız. İdeal olarak bütün dünyanın ne iş yaptığınızı bilmesi ve ürünleriniz ile hizmetlerinize ilgi göstermesini istiyor olabilirsiniz. Ancak bu işe yerel anlamda başlamanız sizler için daha yararlı olabilir. Yerel SEO yani local SEO olarak da adlandırılan teknikler sayesinde müşterilerinize oldukları yerde ürün veya hizmetlerinizi araştırırken ulaştırabilirsiniz.

Local SEO Nasıl Görünüyor?

Google’da herhangi bir arama yaptığınız zaman üst sıralarda çıkan internet sitelerine göz atın. Ortak özellikleri arasında dikkatinizi çekecek olan ilk detay hepsinin adreslerinin ve iletişim bilgilerinin düzgün bir şekilde gözüküyor olması olacaktır. Arama motorlarına sizleri nerede bulacaklarını belirtmeniz son derece önemlidir. Bunu yapmanın en önemli adımı ise internet sitenizde açık adresinize yer vermek olacaktır. İşletme adresiniz, telefon numaranız ve işletme adınızı da eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Google My Business Kayıtları Önemli mi?

İşletmenizin Google My Business kaydını mutlaka yapmalısınız. Kayıt için bilgilerinizi girerken SEO uyumlu olan içerikler yaratmaya da özen göstermelisiniz. İşletmeniz için doğru kategoriyi seçmeli, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar yüklemeli ve yerel telefon numaranızı da belirtmelisiniz. Google My Business, müşterilerinizden yorum ve puan toplayarak yükselmeniz için son derece önemli bir detaydır.

Diğer Web Sitelerinde Varlığınızı Gösterin

Farklı siteler sizin web sitenizden bahsetmeye başlarsa, arama motorları bu durumu olumlu olarak algılar. Bunu yapmanın en önemli yollarından biri ise işletmenizi online rehberlere kaydetmek olacaktır. Farklı web sitelerinin veya blogların işletmenizden bahsetmesine olanak tanımanız Google aramalarında üst sıralara yükselebilmenizi sağlar.

Müşteri Yorumları

Müşterilerinizin görüşleri ve yorumları local SEO için olmazsa olmazlar arasındadır. Sosyal medya hesaplarınız veya e-posta bültenleriniz üzerinden işletmeniz hakkında müşterilerinizin görüşlerini sunmalarını sağlayabilirsiniz. Bu yorumlara internet sitenizde de yer vererek yeni ziyaretçilerinizin de kurumsal kimliğiniz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.