Kullanıcı deneyimi bir internet sitesi, uygulama veya çevrimiçi iletişim yoluyla işletme ya da kuruluş ile ilgili kullanıcıların etkileşimde olabileceği bir deneyimdir. Duymak ve yapmanın yanı sıra, duygusal tepkiler ile birlikte gördüğünüz her şey bir kullanıcı deneyimi tasarımı ürünüdür.

Uzun yıllar boyunca Google, eBay ve Twitter gibi başarılı şirketler kullanıcı deneyimlerinin doğrudan iyi yerlere gelebilmenin etkisi olduğunu kabul etmiştir. Bu şirketlerin başarısı tesadüf değildir. Sürekli olarak müşteri memnuniyetini üst seviyelerde tutmayı hedefleyen firmalar bunu kullanıcılar ile kendi işlerini her yönleriyle test ederek başarmaktadır.

İyi Bir Kullanıcı Deneyimi Size Ne Gibi Yarar Sağlar?

Herhangi bir noktada internet sitenizin tasarımı ve kullanıcı deneyiminiz kötüyse ziyaretçileriniz rakiplerinize yönelecektir. Dikkatli kullanıcılar internet üzerinden bilgilere kolaylıkla ulaşabilecekleri bir siteyi veya uygulamayı tercih edecektir. Yavaş çalışan ve kullanıcıların algılamakta zorlanabilecekleri bir arayüzü olan ürün kullanıcılar tarafından tercih edilmeyecektir.

İyi bir kullanıcı deneyimi tasarımı oluşturulduğu zaman satış ve çevrimiçi dönüşlerinizde gözle görülür artışlar meydana gelir. Marka algısı gelişir ve Google gibi arama motorlarında sıralamalarda üst seviyelere de yükselebilirsiniz. Geliştirme ve destek maliyetleriniz azalırken dış kaynak maliyetleri de düşer.

Ürün ve hizmetlerinizin kalitesini yansıtabilecek olan kullanıcı deneyime sahip bir internet sitesi veya uygulama tasarlamanız aynı zamanda hedef kitlenizin size daha fazla güvenmesine de sebep olacaktır. Bu sebeple, kullanıcı deneyimini mutlaka dikkatli bir şekilde geliştirmelisiniz.