Adwords hizmeti, Google tarafından sağlanan bir internet reklamcılığı programıdır. Dünyanın en geniş Network’üne sahiptir. Özellikle Google kendi gelirinin %96’sını reklamcılık üzerinden kazanmaktadır. Bu nedenle dijital pazarlama alanında birçok kullanıcı için vazgeçilmez araçlardan birisidir. Bu araç sayesinde kullanıcılar yeni müşterileri elinde barındırabilir. Kullanıcılar bu araç sayesinde istediği reklamları çok kısa süre içerisinde hazırlayarak belirlenen hedef kitlesi için hazırlayabilir. Google Adwords aracının sağladığı tüm avantajları kullanarak hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Google arama motoru üzerinde herhangi bir arama sonucunda kelimelere en yakın olan anahtar kelimelerle ilgili sonuçlar kullanıcıların karşısına çıkar. Google Adwords aracı özellikle reklam vermek isteyen kullanıcılara 2000 yılından beridir hizmet vermektedir. Günümüzde herhangi bir işletmenin olması internet üzerinde görünür kılmayı zorunluluk haline getirebiliyor. Kullanıcılar online olarak kendi işletmelerini birçok mecrada görünür kılmak için bazı araçlara başvuruda bulunabiliyor. Google Adwords ile hedeflenen müşterilere ulaşmak mümkündür. Reklam hazırlarken kullanıcılar isterse metin olarak isterse görüntülü içerik düzenleyerek işlemlerini yapabilir. Dünya üzerinde yapılan aramaların büyük bir çoğunluğun Google üzerinden gerçekleşmesi kullanıcılar için daha cazip olabiliyor.

Online Pazarlama

Reklamlarınızı doğrudan belirlediğiniz hedef kitleye göstermek istiyorsanız hedefleme yeteneğini kullanmanız gerekmektedir. Reklamlarınız belirlenen noktaya iyi giderse dönüşler olumlu olabilir. Bunun için Google Adwords aracında kelime hedefleme modeli kullanılabilir. Adwords aracı özellikle temelinde bir anahtar kelime hedeflemesi yer alır. Reklamları yönetmek için hangi anahtar kelimeler üzerinden anahtar kelime vereceğinizi yönetebilirsiniz. Arama motoru üzerinden arama yapan bir kullanıcının karşısına saniyeler içinde çıkmak bir markanın kendi elde edebileceği en önemli güçlerden birisidir. Ayrıca sizin konularınızla alakalı bir arama yapan kullanıcının karşısına çıkmak güzel bir ivme elde edebileceğinizin göstergesi olabilir. Google Adwords aracında yer alan birçok reklam tipini kullanabilirsiniz.

  • Arama Ağı Reklamları
  • Görüntülü Reklamlar
  • Video Reklamlar
  • Uygulama Reklamları

Gibi birçok reklam tipini online pazarlama için  kullanabilirsiniz.

Google Adwords Nasıl Kullanılmalı?

Google’a reklam vermek isteyen kullanıcıların birçoğu nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilmemektedir. Bu kısımda kullanıcıların bilmesi gereken en önemli konulardan birisi anahtar kelime ve reklam giderleridir. Reklam bütçesine göre reklam giderlerinin oluşturulması gerekir. Özellikle reklam verilmek istenen konuyla alakalı arama hacminin yüksek olduğu konuları tercih etmek iyi bir seçenek olabilir. Rakibi az olan ve daha düşük maliyetle bir konu seçerek bu alanda reklam verebilirsiniz. Anahtar kelime belirlemek için Google Adwords aracını kullanabilirsiniz. Google Adwords’un kendi aracını kullanarak veya Google içerisinde yapacağınız ufak araştırmalarla çeşitli araçları kullanarak anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz. Anahtar kelimeler konusunda hazırlıklarınızı tamamladığınızda karşınıza çıkacak konulardan birisi reklam bütçedir. Google bu konuda herhangi bir sınırlamayı kullanıcılarına koymamaktadır. Google Adwords aracıyla birlikte 10 liraya veya 100 bin liraya reklam vermekte özgürsünüz.