Günümüzde SEO kavramını duymayan neredeyse yok denebilecek kadar az peki bu SEO nedir?
Bir web sayfasının harici ve dahili geliştirilme sürecine denmektedir. Sitenin doğal görünümünü arttırmak için yapılmaktadır. SEO sitelerin arama motorlarını daha uygun bir hale getirmek için kullanılır. Aynı zamanda HTML gözden geçirerek düzenlemeyi ve web deki alakasını artırmayı hedeflemek ve bunun üzerinde çalışmalar yapmaktadır.

Arama motoruna web sitenizin varlığından haberdar ederek sitenizin kodunu ve içeriğini tarayarak ulaştığı bilgiyle dizin oluşturmaktadır. Kullandığımız arama motorları sitenizin bir arama sonucunda ne zaman ve nerede olduğunu analiz ederek size bildirmektedir. Aynı zamanda sayfanın içeriği olabildiğince makul ve size özgü anahtar kelimeler içermelidir. Büyük arama motorlarına sahip olan markalar ki bunlara Google de dahil sitenizin önemini ve sıralamasını belirlerken yönlendirilen web sitesi sayısına dikkat etmektedir. Bu yapılan işleme ise geri bağlantı adı denmektedir.

SEO Ne İçin Önemlidir?

Konum ve kurumsal otomobil alışverişindeki önemi biliyorsunuzdur. Aynı işlem web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarına yerleştirme konusu içinde önemlidir. Yapılan araştırmalara göre sitenizin arama sonucunda en başta bulunması sitenizdeki trafik oranını da arttırmaktadır. Artan trafik gelir ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bu işlem terste etkisini gösterebilmektedir.

SEO'nun hedefi ise web sitenizi arama sonuçları sayfasında ilk üçte yer almasını sağlamaktadır. Bu işlem düşündüğünüz kadar kolay bir işlem değildir. Eğer arama motoru sıralamasında iyi bir yer edinmek istiyorsanız web sitenize ayırdığınızdan daha fazla mesai ayırmanızı gerektirmektedir. Buda şu demek oluyor sitenizde durmadan aktif bir şekilde çalışmanız ve ince detayları gözden geçirmeniz gerekmektedir. Bir takım sayfa ve şirketler bu süreç boyunca yardımcı olabilmek için arama motorunda web sitenizi optimize etmek konusunda sizlere yol göstermektedir. Ayını zamanda arama motorları sitenizi ziyaret ettiğinde sitenizde gördüklerine bağlı olarak bir takım kurallar uygulayıp sitenizin analizini gerçekleştirmektedir. Buna benzer süreçlerde ise sitenizde almanız gereken önlemleri ve analizlerin sonuçları hakkında sizleri bilgilendirmektedir.

SEO'nun Dolandırıcı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

SEO firmasının sizi dolandırdığını düşünüyorsanız onu ele verecek bir takım işaretler bulunmaktadır. Mesela SEO firması ile yaptığınız işlerin açıklamalarını mutlaka istemelisiniz ve konu hakkında araştırma yapmalısınız. Aksi taktirde dolandırılma olasılığınız kat ve kat artar. Ve şunu unutmayın ki hiçbir kimseye arama motorlarında birinci sıra garantisi verilmez.

Dolandırıcı Olup Olmadığını Anlamanız İçin Bir Takım İpuçları

  • Sitenizde köprü yaptığı bağlantılara diğer kullanıcıların bağlantılarını koyuyorsa
  • Size ait gölge alan adlarına sizin yerinize kendisi sahip ise 
  • Kullanmanız gereken anahtar kelimeleri size ücrete tabi olduğunu ve kullandığınız taktirde sizden ücret talep ediyorsa
  • Öğrenmeniz gereken arama sonuçlarını sizle göstermeyip ve görmek istediğinizde ise sizin öğrenmenizi engelliyorsa
  • Gereğinden fazla takma ad kullanıyorsa
  • Sahte trafik yapan yazılımlar kullanıyorsa 

Bu ve buna benzer bir takım hususlar var ise firma ile bağınızı kopartın.